Türkiye’nin En Zengin Kişileri

zengin kişiler

Türkiye’nin En Zengin Kişileri kimlerdir

2019 yılı için Türkiye’nin en zengin kişileri Forbes 100 listesi ile belirlendi. Bu listeye göre geçen seneye ilişkin birtakım isimler yer değiştirirken Türkiye’nin en zengin kişisi de farklı bir isim oldu. Türkiye’de son 5 yılın en zengin adamı Yıldız Holding Kurulu Başkanı Murat Ülker olmaktaydı. Ancak bu yıl Murat Ülker birinciliği Rönesans Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Ilıman’a kaptırdı.

Türkiye’nin En Zengin Kişisi Değişti

Her yıl yapılan Forbes 100 bu yıl da Türkiye’nin en zengin kişileri listesini açıkladı. Geçtiğimiz yıllarda Erol Sabancı, Hüsnü Öyeğin, Mehmet Emin Karamehmet, Ferit Şahenk ve Murat Ülker bu ünvana sahip olurken bu yıl Türkiye’nin en zengin kişisi olarak Ercan Ilıman açıklandı. Bu sene listenin başında yer alan Rönesans Holding Başkanı Ercan Ilıman 3,8 milyar dolarla Murat Ülker’i geride bıraktı. İkincilikte ise 3,7 milyar dolarla listede yine Murat Ülker yer aldı. 2019 Forbes 100 listesinde üçüncü sırada ise 20, milyar dolarlık servetleri ile Hüsnü Özyeğin ve Osman Kibar yer almaktalar.

İlk 11’de Yeni İsimler

Forbes 100 Türkiye’nin en zengin kişileri listesinde bu yıl ilk 11’de ilk kez yer alan isimler bulunmakta. Daha önceki yıllarda oluşturulan listeden düşen üç isim de bu yıl yeniden en zenginler listesine geri dönmeyi başaranlar arasında. Bu isimler arasında ise geçtiğimiz yıl yaşamını yitiren Şarık Tara ve Erdoğan Demirören’in varisleri ve 2016 yılında yaşamını yitiren Mustafa Koç’un kızları da bulunmaktadır. Mustafa Koç’un kızları olan 22 yaşındaki Esra Koç ve 18 yaşındaki Aylin Koç ise Koç Grubu şirketleri içerisinde hissedar olan dördüncü kuşaktan gelen ilk üyeler oldular. Esra ve Aylin Koç kardeşler aynı zamanda Forbes 100 listesinde yer alan en genç isimler arasındadır.
Aynı şekilde Forbes 100 listesinin ilk 10’unda yer alan tüm isimlerin Türkiye dışında da şirketleri ve bunun yanı sıra döviz gelirleri bulunmaktadır.

2019 Yılı Listesinde Bulunan İsimler ve Servetleri

Bu yıl açıklanan Türkiye’nin en zenginleri listesinde şu isimler yer almaktadır:
Rönesans Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Ilıman: 3,8 milyon dolar
Murat Ülker, Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı: 3,7 milyar dolar
Fiba Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Özyeğin: 2.100 milyar dolar
Samumed Holding Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kibar: 2.100 milyar dolar
Ferit Şahenk, Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı: 2.000 milyon dolar
Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Semahat Arsel: 2.000 milyon dolar
Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık: 1.900 milyon dolar
Fili Şahenk, Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı: 1.900 milyar dolar
Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Rahmi Koç: 1.900 milyar dolar
Comodo Holding Yönetim Kurulu Başkanı Melih Abdulhayaoğlu: 1.800 milyar dolar

Milyarder Sayılarında Değişiklikler

2019 Forbes 100 listesi incelendiğinde dikkat çeken birtakım gelişmelerin yaşandığı görülmektedir. Liste toplam olarak ele alındığında 21,5 milyar dolar değerinde bir servet düşüşü görülmektedir. Bunun yanı sıra 2018 Forbes 100 listesinde 40 milyarder yer alırken bu yıl 11 kişi eksilerek sayı 29’a düştü. Bunun dışında bu yılki toplam listede 28 de kadın yer almakta.
Rönesans Holding Yönetim Kurulu Başkanı olan Erman Ilıcak’ın faaliyetleri incelendiğinde ise faaliyetlerinin %80’inin yurt dışında olduğu görülmektedir.
Forbes 100 listesi burçlar açısından incelendiğinde ise toplam servetin en büyük payını alan zenginlerin balık burcundan oldukları görülmektedir. Balık burcu zenginler listenin %16,6’sını oluşturmaktadırlar. Balık burcunu takip eden diğer burçlar ise Aslan, Terazi ve Koç burçları olmuştur.