Televizyon İlham Verir Mi

televizyon ve sosyallik

Televizyon faydaları

Televizyonun hayatımıza verdiği zarar çok büyük ve yaratıcılığımızı zedelemesi kaçınılmazdır. Hayatımızda pek çok zararı bulunan televizyon, her zaman vaktimizi harcamamız ve kültürel veya sosyal aktiviteler yerine tercih etmemiz nedeniyle zararlı sayılmaktadır.

Bununla kalmayarak, hatta bazı araştırmaların kanıtladığına göre, insanlar her daim televizyon izler iseler, zeka geriliği, odaklanma ve konsantrasyon problemleri, düşük seviyeli depresyon ve buna benzer çok sayıda sağlık problemi yaşatabilmektedir.

Yalnızca yaratıcılığımıza değil, sağlığımıza da darbe vuran televizyon, hiçbir koşulda fayda sağlamıyor mu? Televizyonun hiç mi faydası yok? Elbette ki var. Kimi sanatçılar için ilham kaynağı bile olabiliyor.

Sanatçılar, her ne kadar televizyon izlemeseler ve televizyon gibi çeşitli aktivitelerden uzak dursalar da, izledikleri zaman belli bir ölçüde ilham alabilirler. İlham almak için yeteri kadar fırsat bulunan dünyamızda, sanat için en iyi ilham insanlardan alınır. Televizyon ise her gün bizlere onlarca insanı sunmakta ve büyük bir ilham yaratmaktadır.

Televizyonun zararları

Haberlerde, futbol müsabakalarında veya her türlü programda bir şekilde karşımıza çıkan insanlar, hayatları veya söyleyebildikleri tek söz itibari ile çok farklı ve anlaşılmaz bir biçimde ilham kaynağı görevi görebilirler. Özellikle gezi programlarında yer alan mekanlar, parlak renkler, samimi insanlar veya dizilerdeki karakterler, yeni bir şiirin yazılmasına, yeni bir kitabın basılmasına imkan verebilir, çok büyük eserleri meydana getirecek kadar ciddi bir ilham kaynağı olabilirler.