Tasarruf Yapmanın Yolları nedir

Tasarruf Yapmanın Yolları nedir

Tasarruf yapmanın püf noktaları

Tasarruf Yapmanın Yolları nedir Eli açıklık, cömertlik, pintilik, cimrilik, eli sıkılık ve daha birçok kelime ve kelime grubu birbiri yerine veya tümüyle zıt anlamlarda kullanılan sözcüklerdir. Örneğin eli açıklık, cömertlik ve bazen bir aşama ötesi anlamında kullanılırken, eli sıkılık ise aşırı derece cimrilik anlamında kullanılır. Ara sıra duyulan bir diğer sözcük ise “tutumlu” olmaktır. Tutumlu olmak, elektriği veya suyu gereksiz yere kullanmamakla örneklendirilebilir. Buna karşın tutumlu olan herkes, tasarruf yapacak diye bir kaide de bulunmamaktadır. Peki tasarruf nasıl yapılır?

Tasarruf, ele geçen değerin bir miktarının gelecek için saklanması anlamındadır. Yani gereksiz olan ışığın kapatılması, tutumlu bir davranış olacaktır. Elektrik faturasındaki küsuratın tamamlanıp aradaki farkı kumbaraya atmak ise tasarruf… Aslında “tutum” Türkçe, “tasarruf” Arapça bir sözcük olup birbirlerinin yerine de kullanılabilmektedir. Her ikisinin de anlamı idareli kullanmaktır; ancak tasarruf denildiğinde, ayrıca bir miktar artırmakta gerekir…

Nasıl tasarruf sağlarım

Tasarrufun en bilinen aracı kumbaradır. Kumbaralar, özellikle okul çağındaki çocuklara bu olumlu alışkanlığı öğretebilmek için son derece elverişlidir. Sadece çocuklar için değil, büyükler için bile kumbaralar tasarruf yapılmasına olanak tanıyacaktır. Kumbaralar, mutlaka kapalı kutular olmak zorunda da değildir. Bir soda şişesi, gayet güzel bir kumbara görevi görebilir. Soda şişesinin ağzından girebilecek boyutlardaki, değeri de kütlesi de düşük olan madeni paralar biriktirilebilir. Soda şişesi veya kumbara dolduğunda açılıp bir ihtiyaç buradan karşılanabilir. Belki de belli periyotlarla kumbara açılır. Örneğin her yıl, her Ramazan Bayramı, her karne günü ele topluca az da olsa bir para geçecektir. Bu şekilde tasarruf yaparken dikkat edilmesi gereken şey, şartsız ve koşulsuz tüm madeni paraların aynı kumbarada biriktirilmesidir. En başta 0.50 TL ile 1 TL koymama kararı aldıysanız, bunda bir sıkıntı yoktur. Bununla beraber, sadece 5 ve 10 kuruş toplama kararı aldıysanız, istisnasız buna uymaya devam etmelisiniz.

Nasıl para konusunda tutumlu olunur

   Tasarruf Yapmanın Yolları nedir ? Hem çocuklar hem de yetişkinler için uzun vadeli ve yüksek değerli olmayan kumbara yöntemi, bakkal alışverişi, minibüs kullanımı, fatura ödeme gibi işlemlerden arta kalan bozukluklarla yapılabilir. Çocuklar için ise bahşişlerinden arta kalan madeni paralar değerlenmiş ve biriktirilmiş olacaktır.

Bu yöntemin daha sistematik ve kârlı hâli ise bir bankada vadeli hesap açmaktır. İster faizli olsun ister katılım bankası olsun, 32 günlük bir hesap açılması ve getirisinin aynı hesapta tutularak devam edilmesi iyi bir tasarruf yoludur. Ayrıca her vade tarihinde bir miktar da olsa o hesaba ekleme yapılmaya çalışılmalıdır. Örneğin 200 TL ile açılan vadeli hesaba, her vade günü kumbaradan çıkan bozukluklar eklenebilir. Birkaç yıl içinde, ortalama bir tatil veya bir beyaz eşya bu yolla edinilebilir.

Bir diğer tasarruf yoluysa altındır. Evde bulundurma konusunda çekinceniz yoksa evinizin güvenilir ve gizli bir noktasında altın biriktirebilirsiniz. Aslında en ideal olanı bir bankada altın hesabı açmanız ve mümkün olduğunca gram karşılığı bile olsa bu hesabı desteklemenizdir.

Tasarruf sadece para biriktirmek değildir. Değerli madenlerden altın ile de tasarruf yapılabilmektedir. Bir başka tasarruf yolu ise, evsel atıklarınızla ilgilidir. Yalnız bunun için bahçenizde veya evinizde ufak bir alan ayırmanız gerekir. Bildiğiniz üzere kutu meşrubatların tenekeden yapılması artık yasak ve tümü alüminyumdan yapılıyor. Yani alkollü veya alkolsüz tükettiğiniz her kutu içecek alüminyumdan üretiliyor. Ayrıca bazı konserve kutuları da alüminyumdan yapılıyor. Çöpe atmayı alışkanlık edindiğiniz bu atıkları ayağınızla veya elinizle bükebilir, sıkıştırabilir ve hacimlerini daraltabilirsiniz. Belli bir hacimde atık dolduğunda ya da hedeflediğiniz kiloya ulaştığında, sokağınızdan geçen hurdacıya satabilir veya yolunuz düştüğünde bir hurda dükkânına götürebilirsiniz. Kilosu 4 ile 5 TL arasında olan alüminyum kutular sayesinde, her yıl bir faturanızı bedavaya getirme şansına sahip olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir