Sigara İçerken Sigaranın Zararları Nasıl Azaltılır

sigara zararları

Sigaranın zararları nasıl azaltılır?

Sorusu sigara tiryakilerinin ve kendini henüz sigarayı bırakmaya hazır hissetmeyenlerin sıkça sorduğu soruların başında gelmektedir. Sigaranın zararlarını azaltmak aslında mümkündür; ancak maalesef sigarayı bırakmadıkça bu zararlı etkilerden tamamen kurtulmak mümkün değildir.

‘Sigarayı bırakamıyorum bari zararlı etkilerini azaltayım!’ diye düşünüyorsanız tabi ki yapabileceğiniz bazı şeyler bulunmaktadır. Bu yapılabileceklerin özellikle bireysel beslenmenizle ilgili olduğunu ve daha iyi beslenerek sigaranın zararlı etkileri üzerinde fark yaratabileceğinizi söylemek doğru olacaktır.

Peki, sigara içerken sigaranın zararlarını azaltmak için neler yapmalıyız? Şimdi maddeler halinde bu konuya daha yakından bakalım.

E Vitamini Kalbinizi Korumanıza Yardımcı Olur

Sigaranın en fazla zarar verdiği organlarımızdan biri kalptir. Sigaranın içerisindeki maddeler ve LDL’de denilen kötü kolesterol, kalp damarı duvarlarında daralma ve tıkanmalara yol açarak kalp krizi geçirme ihtimalini arttırmaktadır. Özellikle sigaranın dumanı, diyet kolesteroldeki değişimlerden dolayı arter duvarına dumandaki zararlı maddelerin yapışmasını kolaylaştırır.

Bu aşamada devreye E Vitamini girmektedir. E Vitamini, kolesterolün zararlı şekilde değişmesinin önüne geçici bir etkiye sahiptir.  Bu yüzden de sigara tiryakilerinin E Vitamini alımlarına önem vermeleri gerekir. E Vitamini bakımından zengin kaynaklar arasında ayçiçeği tohumu, badem, zeytin ve bu besinlerin yağları bulunmaktadır. Ayrıca ıspanak ve dereotu gibi yeşil yapraklı sebzeler de E Vitamini bakımından oldukça zengindirler.

Omega-3 İle Kalp Damarlarınızdaki Harabiyeti Azaltın

Sigaranın neden olduğu hastalıklardan kaynaklanan ölümler, 2019 yılı itibarıyla, hâlâ üst sıralarda yer almaktadır. Bu hastalıkları ve ölüm oranlarını kısmen azaltmak için önemli bir etken ise Omega-3 yağ asitleridir. Çok önemli bir yağ olan Omega-3, balık tüketimiyle alınabileceği gibi balık yağı hapları olarak da alınabilir ve sigaranın hücreler üzerinde meydana getirdiği harabiyeti önemli oranlarda azaltabilir. Yapılan bilimsel çalışmalar, doktor kontrolünde, günde 2 gram Omega-3 alımının kalp damarlarını güçlendirdiğini ve sigara içimine bağlı arteriyel elastikiyetteki hasarı en aza indirdiğini göstermektedir.

C Vitamininin Faydalarından Faydalanın

sigara zararları
sigaranın zararı

Sigara içenler için bir başka önemli sorun da C Vitamini eksikliğidir. Sigara içen kişiler için C Vitamini 2 nedenden dolayı çok önemlidir: İlki C Vitamininin sigara içimine bağlı gelişen E Vitamini kaybını yavaşlatmasıdır. İkincisi ise, yine sigara içimine bağlı olarak gelişen bağışıklık sistemi zayıflamasının C Vitaminiyle güçlendirilmesidir.

Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan Oregon Eyalet Üniversitesinde konuyla ilgili olarak yapılan araştırmalarda her gün 1000 mg. C Vitamini alan sigara içen kişilerin, %45 daha az E Vitamini kaybettikleri anlaşılmıştır.

C Vitamininin ek bir faydası da, özellikle sigara içenlerde daha sık görülen diş eti çekilmesi sorununu önlemeye yardımcı olmasıdır.

Yeşil Çay İçmeye Özen Gösterin

Yeşil çay üzerine yapılan birçok bilimsel çalışma, yeşil çayın kanser ve kardiyovasküler riskleri azalttığını ortaya koymaktadır. Ayrıca yeşil çay, vücuttaki serbest radikallerle mücadele eder ve bunların vücuttan idrar yoluyla atılmasını sağlayarak bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Bazı çalışmalarda günde 6 bardak yeşil çay içen sigara tiryakilerinin vücutlarında %40-50 oranında daha az toksik görülmüştür. Bu nedenle yeşil çay sigara içiminin neden olduğu zararlı toksik hasarını azaltır, kanseri riskini düşürür, kardiyovasküler

ile diğer hastalıkların görülme ihtimalini azaltır. Ayrıca yeşil çay, vücudunuzdaki diğer önemli organ sistemlerindeki sigaranın toksik etkilerini de azaltır.

Bol Miktarda Su Tüketin

Su, nikotin ve diğer kimyasalların vücudunuzdan atılmasına yardımcı olur. Bu yüzden sigara içen herkesin bol miktarda su içmesi gerekir. Buna ek olarak, sık ve bol su içmek, nikotinin ağızdaki etkisi azaltacağı için daha az sigara içmenize de yardımcı olur.

Filtresi Daha İyi Olan Sigarayı Tercih Edin

Filtreli sigaralar, sigaranın sonunda, sigaranın tomurcuğu da denen bir filtre kullanırlar. Bu filtre nikotinle birlikte dumandaki zararlıların girişini de kısmen azaltarak akciğerlerin daha az zarar görmesini sağlar. Bu nedenle sigaranın etkilerini azaltmak için filtresiz sigara içmemeli ve filtresi daha uzun olan sigaraları tercih etmelisiniz.

Sigara kullanımı, solunumsal ve kardiyovasküler hastalıkların oluşumunda en büyük etkenlerin başında gelmektedir. Günümüzde sigara kullanımından kaynaklanan birçok hastalık ve hatta ölümlü hastalık vakaları giderek artmaktadır. Gerek ülkemizde gerekse dünyada sigara kullanımına bağlı olarak gelişen hastalıklar nedeniyle yaşamını kaybeden insanların sayısı giderek artmaktadır. Toplum sağlığını ciddi bir şekilde etkileyen bu durum karşısında ise gerek sağlık kurumları gerekse kamusal alanda birçok çalışma yapılmaktadır. Aslında sigara içen bireyler kendileri de bu alışkanlıktan kurtulmak isteseler de bu konuda büyük zorluklar yaşamaktadır.

Türkiye İlk 10’da! Dünyada En Fazla Sigara Tüketen Listesindeyiz!

Dünya Sağlık Örgütü’nün yayınlamış olduğu Global Tütün Salgını raporuna göre dünya ölçeğinde tütün 20. Yüzyılda 100 milyon insanın ölümüne neden olmuştur. 21. Yüzyıl sonunda ise bu rakamın 1 milyara çıkabileceği tahmin edilmekte. Ve bu korkunç rakamlar arasında maalesef ülkemiz dünyada en çok sigara tüketen ilk 10 ülke arasında yer almaktadır.
Yine ülkemizde yapılan başka bir araştırmaya göre ise ülkemizde erkekler kadınlara oranla daha fazla sigara içiyorlar. Tütün kullanım oranlarına bakıldığında erkeklerde %52 kadınlarda ise %17,3 gibi bir oranla karşılaşılıyor.
Farklı bir araştırma ise dünya ölçeğinde ölüme neden olan 8 hastalıktan 6’sının temel etkeni olarak sigara görülmektedir. Üstelik bu rakam yalnızca tütün içenleri değil sigara dumanına maruz kalan pasif içici şeklinde adlandırılan kişileri de kapsamaktadır.
Bu nedenle sigara, kullanan insanların da kabul ettiği gibi aslında mutlaka bırakılması gereken bir alışkanlıktır. Ancak bunun bu kadar kolay olmadığı hatta destek alınarak bırakılması gereken bir süreç olduğu da ortadadır. Fakat yine de henüz sigarayı bırakmaya hazır değilseniz bile alınabilecek bir takım önlemler söz konusudur. “Sigara içerken sigaranın zararları nasıl azaltılır?” başlıklı bu yazımızla en azından sigaranın zararlarını mümkün olduğu kadar en aza indirmeye çalışabilirsiniz.

Limon, Domates ve Kayısı Mucizesi

“Sigarayı bırakmak istiyorum ama bırakamıyorum”, “Sigara içerken sigaranın zararları nasıl azaltılır?” gibi sorular birçok sigara kullanıcısının aklından geçen sorulardır. Bu noktada birkaç tavsiye verebiliriz.
Öncelikle sigara dumanında bulunan birçok madde oksidan olarak etki göstermekte ve serbest radikal oluşumu ve lipit peroksidasyonunu çoğaltmaktadır. Bundan dolayı da sigara içen bir kişinin vücudu için gerekli olan antioksidan sigara kullanmayan bir bireye göre çok daha fazladır. Bu nedenden dolayı bu açığı ve ihtiyacı kapatabilmek için bol miktarda C vitamini bulunan meyve ve sebzelerin tüketilmesi gerekmektedir. Hatta yalnızca sigara içenlerin değil, sigara dumanına maruz kalan herkesin bol miktarda portakal, kivi, domates, limon, mandalina, havuç, kayısı ve yeşil yapraklı yiyecekleri tüketmeleri gerekmektedir.

Düzenli Spor

Sigarayı bırakmayı düşünen ancak bir türlü bırakmaya cesaret edemeyenler için en ideal aktivitelerden birisi de spor yapmaktır. Sigara ve dumanı nedeniyle yeterince hasar almış ve almakta olan akciğerler için spor yapmak önemli derecede faydalı olacaktır. Bunun dışında spor yaparak her türlü stres, gerginlik ve huzursuzluktan arınacağınızdan dolayı kendinizi sigarayı bırakmaya daha rahat alıştırabilirsiniz.

Kafeinli İçeceklerden Uzak Durun

Sigara içerken sigaranın zararları nasıl azaltılır?” sorusuna bir öneri de kafeinli içeceklerden uzak durmaya çalışmanız şeklinde olacaktır. Kafeinli içecekler birçok sigara tiryakisi için bir uyaran niteliğindedir. Sigara içtiğiniz tüm dönemler boyunca özellikle çay ve kahve sohbetlerinin en vazgeçilmez parçası haline gelen sigara artık bilinçaltında neredeyse bu içeceklerle bütünleşmiş durumdadır. Bunun önüne geçebilmek ve en azından daha az sigara içmeye çalışabilmek için kahve ve çaydan bir süre uzak durmaya ya da azaltmaya çalışabilirsiniz. Hata kahve ve çay yerine bol bol su ve meyve suyu tüketin.