Sağlık Raporu Ne Kadar, Nasıl Alınır?

Saglik Raporu Nereden Alinir

Sağlık Raporu Nedir

2019 yılı sağlık raporu ücreti ve alma yolları sağlık raporu almak isteyen vatandaşlar tarafından merak edilmektedir. 2019 sağlık raporu ehliyet, iş başvurusu, subaylık ve polislik gibi durumlarda alınmaktadır.

Herhangi bir kuruma işe başlamadan önce mutlaka saplık raporu alınması gereklidir. Liste yer alan hastane bölümlerine tek tek girilerek muayene olunması zorunludur. Son aşama olan sağlık kurulunun onay vermesi halinde sağlık raporu alınabilir.

Hayatın olağan akışında yaşanan hastalık ve rahatsızlıklarda da sağlık raporu alınabilir. Kayıtlı olunan aile hekimine gidildiğinde ücretsiz olarak sağlık raporu alınabilir. Yazımızın devamında sağlık raporunun gerekli olduğu durumlar ve ücretleri konusundaki bütün bilgilere ulaşabilirsiniz.

E-Devlet tüketici hakem heyeti başvuru sorgulama yazımıza bakabilirsiniz.

İşe Kabul İçin Sağlık Raporu Nereden Alınır?

İş için sağlık raporu bir iş yerine girebilmek için istenen en önemli belgelerden biridir. Tüm aşamalar geçildikten sonra en son aşama olarak sağlık raporu istenmektedir. İşe kabul kapsamındaki sağlık raporu hem devlet hastanelerinden hem de özel hastanelerden alınabilir.

İş için sağlık raporu için tam teşekküllü olarak muayene olması gerekmektedir. Kardiyoloji, ortopedi, kulak-burun-boğaz gibi bölümlere gidilerek, buradaki doktorlardan onay alınması gerekmektedir. Sağlık raporunun alınabileceği durumlar:

 • İşe giriş işlemleri için,
 • İş değişikliklerinden dolayı,
 • İş kazası, hastalık durumu, meslek hastalıkları,
 • Tehlikeli iş grupları kapsamında çalışma durumlarında alınmalıdır.

İşe kabul için sağlık raporu kapsamı işin önemine ve tehlike durumuna göre değişmektedir. Örneğin; Devlet Hava Meydanları Kurumu’nda çalışan personel işe kabul için tam teşekkülü sağlık raporu almak zorundadır çünkü insan hayatını 1.dereceden etkileyen bir işte çalışma şansı yakalamıştır.

İş İçin Aile Hekimi Sağlık Raporu Nasıl Alınır?

İş için aile hekimi sağlık raporu aile hekimlerinden randevu almak gereklidir. Kayıtlı olunan aile hekimine gidildiğinde hastalıklar ve özür durumları için sağlık raporu alınabilir. Kayıtlı olmayan bir aile hekimine gidildiğinde maalesef muayene hizmeti verilmemektedir.

Taşınma ve iş değiştirme durumlarında mahalle, ilçe ya da şehir fark etmeksizin aile hekimi mutlaka değiştirilmelidir. Eğer aile hekimi, sağlık raporu alınamayacak kadar uzakta ise en yakın hastanenin acil servislerine giderek de sağlık raporu alınabilir.

Aile hekimi sağlık raporu, tehlike ve önem durumuna göre verilebilir. Belirtildiği gibi ufak hastalık ve rahatsızlıklarda aile hekimi sağlık raporu verebilirken önem arz eden durumlarda aile hekimi sizi devlet hastaneleri ve özel hastanelere yönlendirmektedir.

İşe Giriş Sağlık Raporu Alınacak Merkezlerin Listesi Nelerdir?

İşe giriş sağlık raporu merkezleri kanunlar çerçevesinde belirtilmiştir ve yasal olarak uygulanmak zorundadır. İşin niteliğine göre sağlık raporu için farklı kurumlara başvuru yapılması gerekmektedir. Hem çalışanlar hem de işverenler ve kurumlar için büyük önem taşıyan sağlık raporları için duruma göre aile hekimine duruma göre ise tam teşekküllü hastanelere başvurulması gerekebilmektedir. İşin ve iş yerinin niteliğine göre iş sağlık raporu alınabilecek merkezler:

 • İş için sağlık raporu 2004 yılında çıkan yasa gereği özel hastanelerden alınmamaktadır. İşin niteliği ne olursa olsun iş için sağlık raporu kesinlikle devlet hastanelerinden alınmalıdır ve kurul onayı olmalıdır.
 • Yasa gereği 10 kişiden az çalışanı bulunan bir şirkete başvuru yapmak isteyen kişi aile hekiminden sağlık raporu alabilir fakat tehlike durumu yüksek bir iş durumunda mecburen devlet hastanelerine gidilmelidir.
 • İş kapsamında ‘’ Yüksekte Çalışabilir’’ maddesi var ise bu madde iş yeri hekimi tarafından hazırlanmak zorundadır.
 • İş kapsamında ‘’ Gece Çalışabilir’’ maddesi var ise bu maddenin de iş yeri hekimi tarafından hazırlanması gerekir.

Görüldüğü üzere iş yeri hekiminin sağlık raporu alınmasında önemli bir yeri bulunmaktadır. İş yeri hekiminin gerekli evrakları hazırlamaması ya da maddeleri unutması halinde sağlık raporu işlemi uzamaktadır.

İş İçin Sağlık Raporu Ücreti Ne Kadar?

İş sağlık raporu ücreti sağlık raporu alacak kişilerin en çok merak ettiği konudur. Bu konu hakkında doğru bilgilendirme yapmak gerekmektedir. 2019 sağlık raporu kapsamındaki iş sağlık raporu için istenen ücretler:

 • İş yeri hekiminden alınan sağlık raporu için ücret ödenmemektedir.
 • Aile hekiminden alınan sağlık raporu için ücret ödenmemektedir.
 • Üniversite hastanelerinden alınan sağlık raporları için 50 TL ödenmektedir.
 • Sağlık kurulundan alınan rapor için devlet hastanelerinde 200 TL ücret ödenmektedir.
 • Üniversite hastanelerinden sağlık kurulu raporu için 300 TL ücret ödenmektedir.

İş İçin Devlet Hastanelerinden Sağlık Raporu Nasıl Alınır?

Devlet hastaneleri iş için sağlık raporu işin niteliğine ve tehlike durumuna göre değişmektedir. Üst başlıklarda da belirtildiği gibi 2004 yılında çıkan yasa gereği tam teşekkülü sağlık raporu alabilmek için mecburen devlet hastanelerine muayene olmak gereklidir.

İşin niteliğine göre iş yeri hekimi tarafından belirlenen bölümlere muayene olunması gerekmektedir. Tüm bölümlerdeki doktorların onay vermesi halinde işe başvuru işlemi sorunsuz olarak tamamlanmaktadır. Özellikle devlet memuriyetine başlamadan önce devlet hastanelerine muayene olmak gereklidir.

Ehliyet İçin Sağlık Raporu Nereden Alınmaktadır?

Ehliyet için sağlık raporu ehliyet alabilmek için en önemli işlemlerden biridir. Yazılı ve uygulamalı sınavlar tamamlandıktan sonra sağlık raporu alınarak ehliyet işlemi tamamlanmaktadır. Ehliyet için sağlık raporu veren kurumlar:

 • Sağlık Bakanlığına bağlı devlet ve üniversite hastaneleri,
 • Sağlık ocaklarında bulunan aile hekimleri,
 • Özel hastaneler ve klinikler,
 • Özel poliklinikler ve uzman hekimlerden alınabilir.

Yukarıda verilen tüm merkezler, yasa kapsamında geçerliliği olan merkezlerdir. Bazı durumlarda aile hekimleri rapor vermek istememektedir fakata yasa gereği ehliyet için sağlık raporu istediğinizde vermek durumundadır.

Aile hekiminden sağlık raporu alabilmek için kayıtlı olunan aile hekimine ve aile hekiminin bulunduğu sağlık ocağında gidilmelidir.

Ayrıca asal sevk yoklama başvurusu hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Ehliyet İçin Sağlık Raporu Ücreti Ne Kadar?

Ehliyet sağlık raporu ücreti tüm kurumlar için geçerli olmayan bir durumdur. Aile hekimine gidildiğinde örneğin; gözlerde rahatsızlık olduğu zaman devlet hastanelerine ya da özel hastanelere aile hekimi tarafından yönlendirilirsiniz. Bu nedenle ilk olarak aile hekimine gidilmelidir. Sonraki aşamalarda diğer kurumlara başvuru yapılmalıdır. Ehliyet sağlık raporu için ödenen ücretler:

 • Aile hekiminden alınan sağlık raporları ücretsizdir ve ilk olarak buraya gidilmelidir.
 • Devlet hastanelerinden alınacak rapor 50 TL, kurul raporu için 200 TL ödenmektedir.
 • Eğitim ve araştırma hastaneleri için alınacak rapor 75 TL, kurul raporu 300 TL’dir.
 • Özel hastanelerde ise hastane politikalarına göre fiyat belirlenmektedir.

Polislik ve Subaylık İçin Sağlık Raporu Ücreti Ne Kadar?

Subaylık ve polislik sağlık raporu son zamanlarda sıkça sorulan sorulardan biridir ve bu konu hakkında farklı bilgiler ortada dolanmaktadır. 2019 sağlık raporu kapsamında polislik ve subaylık için alınacak sağlık raporları için kesinlikle hiçbir ücret ödenmemektedir.

Ücret ödenmemesinin temel nedeni; tüm aşamalar geçildikten sonra adaylardan sevk için devlet hastane listeleri istenmektedir. Adaylar tarafından belirlenen listelere göre polis ve subaylık merkezleri, adayları ilgili devlet hastanelerine sevk etmektedir.

Adaylar, subay ve polis olabilmek için sevk listesinde yer alan tüm polikliniklere girdikten sonra sağlık kuruluna girmektedir. Sağlık kurulundan ‘’Subay Olabilir’’ ya da ‘’ Polis Olabilir’’ onayı alındıktan sonra işlem tamamlanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir