Organik Gübre Nedir ?

Organik Gübre Ne İşe Yarar?

Doğal yollarla ya da hayvan atıkları sonucunda ortaya çıkan organik gübre, tarım alanlarında verimin artması açısından çok fazla tercih edilir. Özellikle doğal ve katkısız bir tarım yapmak isteyenlerin ilk seçenekleri arasındadır. Böylelikle sebze, meyve ya da bitkilerin verimi de kısa zamanda artar.

Ülkemizdeki tarım alanlarının canlandırılması, ağaç ya da bitkilerin gelişmesi konusunda gübre son derece yararlıdır. Bu aşamada kimyasal içeriklere sahip olmaması, toprağın veriminin bozulmaması açısından faydalı olacaktır. Gübre seçerken içeriğine dikkat etmek ve doğal olmasına özen göstermek gerekir.
Tarım bölgeleri dışında aynı zamanda küçük alanlarda sebze yetiştirmek isteyenler tarafından da kullanılır.
Hayvan dışkılarının, toprakta bulunan doğal minerallerin ve fosillerin bir araya gelmesi durumunda gübre oluşur.
Kullanıldığı bölgenin hava koşullarına göre verimi de değişir.

Organik Gübre Nasıl Oluşur?

Organik gübre nedir ya da nasıl oluşur diye merak ediyorsanız eğer, doğada kendiliğinden hazır hale gelir. Bu sürece kimyasal ürünlerin dahil olması halinde ise doğallığını kaybeder. Bu nedenle gübre oluşum sürecine müdahale etmemek faydalıdır. Azotlu ya da kimyasal gübre yerine içeriğinin tamamen doğal olması sağlıklı tarım yapabilmek açısından yararlı olacaktır. Canlıların fosilleşmesi ile birlikte ortaya çıkmasının yanı sıra içeriğinde ise birbirinden farklı besleyici vitamin bulunur.

Ürün Verimine Katkı Sağlar!

Organik gübre ürün verimine yüksek ölçüde katkı sağlar. Bu nedenle özellikle büyük firmalar ya da tarım ile uğraşan çiftçiler tarafından kullanılır. Ülkemizde büyükbaş ya da küçükbaş hayvancılık ile ilgileniliyorsa eğer katkısız ya da kimyasal olmayan gübreye sahip olmak daha da basittir.
Organik gübre içeriği: Hayvan fosilleri ya da atıkları ile ortaya çıkan gübrenin içerisinde aynı zamanda fosfor, potasyum, azot ve birbirinden farklı vitaminler bulunur. Böylelikle kullanıldığı ortamdaki bitkilerin, sebze ya da meyvelerin en iyi şekilde beslenmesine katkı sağlar.

Sağlıklı Sebze Üretimi Açısından Faydalı!

Sağlıklı, katkısız ve aynı zamanda organik sebze üretebilmek açısından gübre son derece faydalıdır. Bu sayede ülkemizdeki tarım alanları büyür ve zaman içerisinde daha da çeşitlenir. Sağlık açısından zararlı olmayan sebze ve meyve üretebilmek için oldukça önemli bir yere sahiptir. Organik gübre elde edebilmek adına ise yukarıda belirtilen atıkların, fosfor ve bazı vitaminlerin bir araya getirilerek uzun süre saklanması gerekir.

Organik Gübre Nasıl Anlaşılır?

Gübrenin organik olduğunu anlayabilmek adına içeriği incelemek yeterlidir. Hayvan dışında bitki atıklarının, vitaminlerin ya da katkısız minerallerin olduğu gübreler her zaman daha başarılıdır.
Toprağın daha canlı olması, yaz ya da kış fark etmeksizin veriminin artması açısından önemlidir.
Ekosisteme hiçbir şekilde zarar vermeyen bu tür ürünler, aynı zamanda toprak içerisindeki kimyasal atıklarında yok olmasına zemin hazırlar.
Aynı zamanda tarım yaparken bol miktarda organik gübre kullanılması halinde toprağın su tutma gücü artar. Böylelikle sulama maliyetlerinin de en aza indirilmesi amaçlanır.

Organik Gübre Çeşitleri Var Mı?

Evet, birbirinden farklı organik gübre çeşitleri bulunur. Kompost, hayvan gübresi, yeşil gübre, hümik asit bunlardan bazılarıdır. Her biri hem tarım alanlarında hem de toprakta sebze ve meyve yetiştiriciliğinde katkı sağlar. Organik gübre nedir ? Sorunu araştırmasındaysanız ürün yetiştiriciliğinde zararın az olmasına katkı sağladığını da bilmeniz faydalı olacaktır.
Ülkemizde tarımın daha çok yapılması, sebze ve meyveler üzerinden zararlı kimyasalların vücudumuza girmemesi adına önemi oldukça büyüktür. Özellikle son dönemde bilinçli yetiştiriciler tarafından daha çok tercih edilmeye başlamıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir