Nasıl Banka Avukatı Olunur ?

banka avukatı

 Banka Avukatlığı Nedir?

Banka avukatı olmadan önce elbette ki yeteri bilgilere ulaşmanız gerekmektedir. Başlangıç olarak hukuk bölümü içerisinde tercihen avukat olmayı seçmiş ve bölümünden mezun olmuş bireylerin aklına yatıp arkasından koşturması gereken meslektir banka avukatı olmak.

 

 

Banka avukatlığı herkesçe konuşulan birçok insanın kulaktan doğma bilgilerle kafaları karıştırdığı meslek dalıdır hatta bu mesleğin ne işe yaradığını bilmeyen, araştırmayan yetkisiz kişilerin müdahalesi çok fazladır. Banka avukatı bankaların kullanıcısı olan tüketicilerle yapılan sözleşmelere tüketicilerin uyum sağlamamaları halinde şartlar doğrultusunda istenileni vermeyen sözlere karşılık hukuken başlayan müdahalelere itiraz etmeleri sorumlu kişilere banka avukatı denmektedir. Bu sebeplerden doğan sorunlar nedeniyle her bankanın kendisine ait birçok avukatı hizmette sorumludurlar. Banka avukatlarına yerine getirilmeyen anlaşmalı olan tüketicilerin dosyalarını verip hukuki sürecin başlamasını talep ederler ve sorumlu avukatlar yapılacak işlemleri başlatırlar. Banka avukatları verilen belgeleri düzenlenen kanunlara göre bankasının menfaat ve haklarını koruyarak işlerini yerine getiriyorlar.

 

 Banka Avukatının Görevleri Nelerdir?

 

Günümüz zamanında banka avukatlarının görev ve sorumluluğu her gün artmakta, mesailer harcamaktadırlar. Nedeni birçok ülkede yaşandığı gibi bizim ülkemizde de bankaların üyelerine vermiş olduğu kredi haline fazla iş yapmaları oldukça yoğundur. Oranlara bakıldığında yüksek mertebede insanların bankaların sunmuş olduğu kredi ve kredi kartı işlemlerini sorumlusu olduğu bankayla görüşmelere olumsuz yaklaşıp gerekli borçları ödemiyorlar. Bu ve buna benzer durumlarda banka da sorumlu kişiler tarafından tüketiciye karşı belli bir zaman veriliyor. Bu zaman dilimi sonrası ilgili olduğu bankaya ödemesi gereken borcunu ödememesi durumunda banka avukatları devreye girerler. Banka avukatları ödemesi gerçekleşmeyen zaman kaybına uğramış tüm borçları belli eden bir belgeyle icra sorumlusu kişilere verir. İcranın başlaması konusunda kişiye haber verilip bilgi sunarlar.

 

İcra Durumu Ve Bankanın Hakları nelerdir?

 

Bankaların kendilerine ait belgeler ve anlaşmaları vardır. Tüketicilere bu anlaşma ve belgeleri gösterir ve verirler. Verilen bu anlaşma içerisinde ki belgeler uyması gereken banka kurallarını alıcıya iletirler. Bankalar verdikleri bu anlaşmalara uymalarını arzu ederler.

 

Hiç bir banka kendisine verilen krediye insanların mağdur kalmasını istemezler. Bu konuya ilgiyi göstermelerinde önemi olan ve finans alanlarını iyi takip etmeleri bankalar tarafından tavsiye edilir.