Kereviz Sapı Suyunun Faydaları Nelerdir Ve Nasıl Yapılır?

kerevizin faydaları

Kereviz Sapı Suyunun Faydaları

Kerevizin kendisi gibi, suyu da tam bir sağlık deposudur. Kilo verme, sindirim sistemi, dolaşım sistemi, göz sağlı gibi vücudumuza pek çok konuda yararları bulunmaktadır. Kereviz sapı; A, C, K vitaminleri, potasyum ve folik asit de dahil olmak üzere pek çok vitamin ve mineral içermektedir.

 

Kronik Hastalıkların Riskini Azaltır

Kereviz suyu sahip olduğu anti-inflamatuar özellik sayesinde hastalığa neden olabilecek patojenleri etkisiz hale getirir, iltihaplanmaların iyileşmesine yardımcı olur. Bilimsel araştırmalar, kereviz suyu içinde flavon denilen antioksidan bileşenlerinin bol miktarda bulunduğunu ortaya çıkarmıştır. Flavon, vücutta kronik hastalıklara neden olan özel reaksiyonların önüne geçerek kronik hastalıkların oluşma riskini azaltır.

 

Sindirim Sistemini Düzenler

Bağırsak ve karaciğerlerin dostu olan kereviz suyu, sindirim sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı olur. Kereviz suyu her gün tüketildiğinde karaciğeri temizler ve bağırsakların düzgün çalışmasını sağlar. İçinde bulunan sodyum ile, toksinlerin vücuttan atılmasını kolaylaştırır ve mide zarının iyileşmesine yardımcı olur. Kereviz suyunda bulunan enzimler sayesinde midede hidroklorik asit seviyesi yükselir ve besinler daha kolay sindirilir.

 

Uykuyu Düzenler

Uyku bozukluğu çekenler için her gün bir bardak kereviz suyu içmek oldukça faydalı olacaktır. Kereviz suyunun içinde bulunan magnezyum ve esansiyel yağ, sinirleri yatıştırıp sakinleşmeye yardımcı olur. Bunun sonucunda rahatlayıp, verimli bir uyku çekilebilir.

kereviz sapı
kerevizin sapındaki vitamin

Kanserle Savaşır

Kereviz suyu, kanserle savaşan 8 çeşit anti-kanserojen madde barındırır. Bu maddeler, tümör hücrelerinin büyümesini önler. Serbest radikallerin, hücrelerin DNA’sını bozmasını engeller. Kanserli hücrelerin büyümesini hızlandıran maddeleri de etkisiz hale getirir.

 

Kalp Hastalığı Riskini Azaltır

Kereviz suyu vücudun pH seviyesini dengeler. Bunun yanı sıra sağlıklı hücreleri de koruyarak temel mineral seviyesini dengede tutmaktadır. Bu sayede kalp hastalıkları riskini azaltır. Bağışıklık sistemini güçlendirerek diğer pek çok hastalığa karşı da vücudu dirençli hale getirir.

 

Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Kereviz suyu, kalori bakımından çok düşük olmasına rağmen doygunluk hissi vererek ,çok fazla yemek yemenin önüne geçer. Vücuttan toksinleri atmaya yardımcı olarak ödem ve şişkinliğin azalmasını sağllar. Vücudun su tutmasını önler.

 

Cilt Lekelerini Yok Eder ve Cildi Yumuşatır

Kereviz suyunda bulunan antioksidanlar, vücudu içerden temizlediği gibi dışarıdanda temiz gözükmesini sağlar. Antioksidanlar, vücudu toksinlerden temizleyerek cilt hücrelerinin zarar görmesini engeller. Aynı zamanda kereviz de salatalık gibi su dolu bir bitkidir. Bu nedenle kereviz suyunu düzenli tüketmek vücudun su ihtiyacını karşılayarak cildi nemlendirir.

 

 

Kereviz Sapı Suyu Nasıl Hazırlanır?

5-6 adet kereviz sapı

2 adet limon

5-6 bardak su

Yarım demet maydanoz

 

Hazırlanışı:

Kereviz saplarını dilimledikten sonra; maydanoz, limonların suyu, kereviz sapları ve suyu blender’dan geçirin. Pürüzsüz bir hal alana dek malzemeleri karıştırmaya devam edin. Hazırladığınız karışımı her gün aç karna içebilirsiniz.