Kanada Göçmenlik Başvurusu Şartları

Kanada'ya Goc

Kanada Göçmenlik başvurusu nereye yapılır

2019’da Kanada göçmenlik başvurusu koşulları online sistem üzerinden açıklanmaktadır. Kanada göçmenlik başvurusu için Kanada’nın hazırlamış olduğu, Express Entry sistemine başvuru yapılması gerekmektedir. Başvuru yapacaklar, sistem içerisine eğitimi, yabancı dil düzeyi, iş deneyimi, yaşı gibi konular hakkında bilgiler girmelidir. Bu girilen bilgilere göre Kana hükümeti, kişilere bir puanlama sistemi oluşturmaktadır. Puanlama sistemlerinde yüksek puan alan kişilere, online göçmenlik daveti yollanmaktadır. Şartlardan ilk sırada yer alanı, bu puanlama sisteminde yüksek puan alabilmenizdir. Kanada göçmenlik başvurusu yapılırken izlenmesi gereken aşamalar, gerekli belgeler ve sahip olunması gereken özellikler alt başlıkların içerisinden öğrenilebilir.

Türk Telekom internet sorgulama yazımıza buradan bakabilirsiniz.

Kanada Göçmenlik Başvurusu Koşulları ve Kimler Tarafından Yapılabilir?

Kanada göçmenlik başvurusu yapacaklar ileri düzeyde İngilizce biliyor olmalıdır. Kanada’nın bir bölümünde Fransızca konuşulduğu için Fransızca bilmek, göçmenlik başvurusunda ek puan kazandırmaktadır. Kanada göçmenlik başvurusu yapabilmek için kişinin sahip olması gereken özellikler, şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Eğitim düzeyi yüksek olmalıdır.
 • İyi eğitim veren üniversitelerden mezun olmalıdır.
 • İngilizce ve Fransızca bilmelidir.
 • Kanda vatandaşı olan aile üyesi var ise ek puan kazanılmaktadır.
 • Çalışma hayatında yer almış olmalı ve iş tecrübesi bulunmalıdır.

Bu özelliklere sahip olan kişiler Kanada göçmenlik başvurusu yapabilmektedirler. Başvuru için internet arama motoruna, ‘’Express Entry’’ yazılıp ilk çıkan resmi web sayfasına girilmelidir. Bu sayfa içerisinde ‘’ üyelik oluştur’’ sekmesi tıklanarak bir profil oluşturulmalıdır. Sisteme profiliniz üzerinden, sorulara yöneltmektedir. Bu sorulara verilen cevaplara göre, puanlama yapılmaktadır. Yüksek puan alan kişiler, Kanada tarafından göçmen olarak davet edilmektedir. Başvurunun ayrıntılı açıklaması ve izlenmesi gereken yol, yazı içerisinde sunulmaktadır.

Kanada Göçmenlik Başvurusu Koşulları, Dil Yeterliliği Şartı

Kanada göçmenlik başvurusu dil bilme şartı, göçmenlik başvurusu yapan tüm kişiler için zorunlu tutulmaktadır. Kanada’ya göçmen olarak çıkış yapmak, firmalardan çalışma daveti alabilmeye bağlıdır. Bu davetin alınabilmesi için dil seviyesi ileri derecede olmalıdır. Kanada göçmenlik başvurusu işlemlerine değerlendiren heyet, konuşulan dil sayısına göre puanlama yapmaktadır. Göçmenlik başvurusu yapacakların bilmesi gereken diller şu şekilde sıralanmaktadır:

 • İngilizce ileri düzeyde konuşma, yazma, okuma
 • Fransızca iyi düzeyde konuşma, okuma, yazma

Bu dillere ait bilgiler Express Entry sistemine girilmektedir. Sistemde bulunan dil yeterliliği, firmalar tarafından incelenmektedir. Bu dilleri bilmeyen kişiler, Kanada göçmenlik başvurusunda olumlu sonuç alamamaktadır. Bildiğiniz dil sayısı Express Entry sisteminde bulunana puanınızı yükseltmektedir. Dil seviyesinin sisteme nasıl girileceği, alt başlıklar içerisinde anlatılmaktadır.

Kanada Göçmenlik Başvurusu Eğitim Seviyesi

Kanada göçmenlik başvurusu için eğitim düzeyi üniversite seviyesinde olmalıdır. Kanada istihdam ve ekonomik yapısı gereği, yüksek olanaklara sahip bir ülkedir. Göçmenlik başvurularında sadece istihdam oranını yükseltecek ve kendisine faydalı olacak kişileri kabul etmektedir. Bu duruma bağlı olarak, üniversite, doktora, yüksek lisans mezunlarına verilen göçmenlik sayısı daha fazladır. Kanada göçmenlik başvurusu için istenilen eğitim düzeyleri şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Üniversite eğitimi
 • Yüksek lisans eğitimi
 • Doktora eğitimi

Bu eğitim seviyelerine sahip olan kişiler başvurularda, göçmenlik için yeterli puanları alabilmektedir. Eğitim bilgisi ve diplomalar ‘’Express Entry’’ sistemine yüklenmelidir. Bu sistem üzerinden göçmenlik başvuruları alınmaktadır. Eğitim seviyesi ne kadar yüksekse, Express Entry’den yapılan Kanada göçmenlik başvurusu puanı da o kadar yüksek olacaktır. Eğitim bilgilerinin ve evrakların sisteme girilme yolu, alt başlıklar içerisinden öğrenilebilmektedir.

Kanada Göçmenlik Başvurusu Yapmak İçin Express Entry

Express Entry ile Kanada göçmenlik başvurusu yapmak için sayfa içerisinde profil oluşturulmalıdır. İnternet arama motoruna, ‘’Express Entry’’ yazılıp, çıkan ilk resmi web sitesine girilmelidir. Sayfa içerisinde profil oluştur sekmesine, tıklanmalıdır. Açılan sayfaya sırasıyla şu bilgiler girilmelidir:

 • Ad, soy ad
 • TC kimlik numarası
 • Uyruk bilgisi
 • Yaş bilgisi
 • Mezun olunan okul
 • Evli veya bekar olma durumu
 • Çalıştığınız iş

Bu özellikler girilip, ‘’onay’’ kutucuğuna tıklanmalıdır. İşlemlerin tamamlanması ile artık bir profil oluşturulmuştur. Kanada göçmenlik başvurusu için ilerleyen adımların tümü, bu profil üzerinden yapılacaktır. Express Entry sayfası içerisinde cevaplayacağınız sorular, profiliniz üzerinden, Kanada da bulunan yetkililer tarafından görüntülenecektir. Başvuru birkaç aşama halinde yapılmaktadır. Başvurusun ikinci aşamasına dair bölüm, sistemde soruların cevaplanmasıdır. Başvurunun devamı için yapılması gerekenler alt başlıkta yer almaktadır.

Ayrıca İş Bankası vadeli hesap açma için buraya tıklayınız.

Kanada Göçmenlik Başvurusu İçin Davet Almak

Kanada göçmenlik başvurusu yapanların daveti, Kanada firmaları tarafından yapılmaktadır. Davet alabilmek için ‘’Express Entry’’ sisteminde oluşturulan profil üzerinden, sorular yanıtlanmalıdır. Profil oluşturulduktan sonra, sayfa içerisinden ‘’göçmenlik başvurusu’’ sekmesi tıklanmalıdır. Sorular kişi hakkında, geniş bilgi edinmek için sorulmaktadır. Cevaplanması gereken sorular şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Eğitim düzeyi
 • İngilizce okuma, yazma, konuşma düzeyi
 • Fransızca okuma, yazma, konuşma düzeyi
 • İş tecrübeleri
 • Yaş
 • Evli veya bekar olma durumu
 • Mezun olduğunuz üniversite derecesi
 • Sahip olduğunuz ilgi alanları

Bu konularda sorulan sorulara yanıt verilip, onay kutucuğuna tıklanmalıdır. İşlem sonrası soruların bilgileri, sistemde kayıt edilmektedir. Bu soruların cevapları, Kanada firmaları ve Kanada göçmenlik işlemleri hakkında karar veren mercilerce görüntülenmektedir. Bilgileriniz üzerinden sistem size bir puan vermektedir. Alınan puan yüksek ise, Kanada firmalarından biri veya Kanada göçmenlik sonuçları hakkında karar veren merciler, davet yollamaktadır. Davet sistemde bulunan profiliniz üzerinden iletilmektedir. Firmalardan davet alan kişiler, davet belgesini sistem üzerinden çıktı halinde alabilirler. Bu belge ile Kanada’ya göçmen olarak giriş yapılmaktadır.

Kanada Göçmenlik Başvurusu İçin Evraklar

Kanada göçmenlik başvurusu belgeleri, Express Entry sistemine yüklenmelidir. Üst başlıkta anlatılan, soru cevaplama işlemi sırasında belgeler yüklenebilmektedir. Soruların bulunduğu sayfada, eğitim sertifikası yükle, diploma yükle, dil sınav sonuçları yükle gibi seçenekler bulunmaktadır. Bu başlıklar içerisine dosyalar atılıp, ‘’yükle’’ kutucuğuna tıklanmalıdır. Yüklenen belgeler ile sistemde oluşan puanınız artmaktadır. İstenilen belgeler şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Üniversiteyi derece ile bitirdiyseniz, bu konuya dair belge
 • Dil sınavlarından yüksek puan alınan belgeler
 • Doktora veya yüksek lisans eğitim belgeleri
 • Dil veya bilgisayar alanında alınan eğitim belgeleri

Bu belgelerin sorulara verilen cevaplara ek olarak yüklenmesi sağlanabilmektedir. Yüklenen evraklar, sistemde oluşan puanı yükseltmektedir. Yüksek puanlı kişilerin profilleri, Kanada göçmenlik işlemi ile yetkili merciler ve firmalar tarafından daha fazla görülmektedir. Sahip olduğunuz özellikler yakın özelliklerde eleman arayanlar, profiliniz üzerinden davet yollamaktadır. Davet cevabı 6 ay sonra verilmektedir. Bu davet sayesinde, Kanada göçmenlik başvurusu kabul olmaktadır. Davet evrağı ile Kanada’ya göçmen olarak gidiş sağlanmaktadır.

Kanada Göçmenlik Başvurusu Aile Bireyi Üzerinden

Kanada göçmenlik başvurusu için aile referansı kullanılarak, Express Entry üzerinden talep gerçekleştirilebilmektedir. Bu yöntem diğer bütün yöntemlerden farklıdır. Kanada vatandaşı olan anne veya babanız üzerinden, göçmenlik başvurusu sağlanmaktadır. Bu başvuruların kabul görme oranı yüksektir. Yöntem ile Kanada’da ekonomik olarak destek sağlayabileceğiniz bir yakınınızın olduğu kanıtlanmaktadır. Bu duruma bağlı olarak, en yüksek sistem puanlaması elde edilmektedir. Aile referansı ile Kanada göçmenlik başvuru aşamaları şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Üst başlıklarda yer alan Express Entry profil oluşturma işlemini gerçekleştirilir.
 • Sistem üzerinden ‘’aile birleşmesi ile başvuru’’ sekmesi tıklanır.
 • Çıkan sayfada ki sorular cevaplanır ve sisteme tanımlanır. Sayfada çıkan tüm sorular, üst başlıklar altında işlenmiştir.
 • ‘’Onay’’ kutucuğuna tıklanır ve işlem tamamlanır.

Başvuru sonrası cevaplar, profil sayfası üzerinden kontrol edilmektedir. Cevaplar 6 ay sonra verilmektedir. Kanada’dan göçmenlik daveti alınması halinde, Kanada’ya çıkış sağlanabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir