İŞKUR Üniversite Öğrencilerine İş Başvurusu

İSKUR İs Basvurusu

İŞKUR Üniversite Öğrencilerine İş Başvurusu nasıl yapılır

2019’da üniversite öğrencileri için İŞKUR’un iş başvuruları nezdinde öğrenciler, staj yapacak kişi arayan kurumlara girebilir, yaz döneminde kurs ve programlara katılabilirler. İŞKUR üniversite öğrencilerine iş kapsamında uygulanan İŞKUR Sosyal Çalışma Programı ile öğrenciler hem yeni şeyler öğrenip mesleki niteliklerini geliştirebilir hem de para kazanabilirler.

İŞKUR’a Üniversite Öğrencisi Kayıt

İŞKUR’a kaydolan üniversite öğrencileri isterlerse yetkin oldukları bir mesleği seçebilir ya da önlisans / lisans türünde öğrenci seçeneğini tercih edebilirler. Kendilerini öğrenci statüsünde tanıttıklarında bölüm seçeneği açılmaktadır. Burada kendi bölümleri olmayan öğrenciler diğer seçeneğini seçmelidir. Diğer bilgileri de doldurarak öğrenciler, kaydını tamamlayabilmektedir.

İŞKUR’a kayıt yaptırmadan iş ilanlarının firmaları ve ilanla ilgili detaylı bilgi alınamamaktadır. Bu yüzden kısa süreli çalışmak isteyen, programlara ve kurslara katılma amacı olan bireylerin kayıt yaptırması gerekmektedir. Öğrenciler bu kayıt sayesinde staj yapacakları kurum arayışını da kolayca sürdürebilirler.

Sigaranın zararları nasıl azaltılır yazımız için tıklayınız.

Üniversite Öğrencilerinin İŞKUR ile İş Başvurusu Yapması

İŞKUR ile üniversite öğrencisinin işe başvurması için işveren firmalarının koşullarını karşılamaları gerekmektedir. İş çalışma saatleri, işe minimum devam süresi, eğitim kriterleri ve tecrübe gibi değerlendirme şartlarını iyice inceledikten sonra başvuru yapmaları gerekmektedir. Aksi takdirde mağduriyet yaşayabilmektedirler. Örneğin, minimum 3 ay devam zorunluluğu olan bir işe devam edemeyeceklerse, başvurmamaları gerekmektedir. İşten erken çıkış almaları halinde ücretlerini alamamaları gibi durumlarla karşılaşmaları ya da yasal işleme tabi olmaları olasıdır.

Harici olarak, İŞKUR nezdinde öğrenciler stajyer ilanlarına da başvuru yapabilmektedirler. Ayrıca çeşitli program ve kurslara katılarak da para kazanmaları mümkündür.

İş başvurusu, staj başvurusu ve programlara katılımlarda kişilerden istenecek belgeler işverenin veya projeyi yürüten kişilerin taleplerine göre olmaktadır.

İŞKUR Üniversiteli Öğrencilere Sosyal Çalışma Programı 2019

2019’da İŞKUR ile üniversitelilerin sosyal çalışma programına katılarak para kazanmaları mümkündür. Program ile mesleki gelişimlerinin sağlanması hem de devlet kuruluşlarında topluma faydalı işlerde çalıştırılması amacı güdülmektedir. Program kapsamında açılabilecek alanlar şu şekildedir:

 1. Devlet kurumlarının kültürel ve sosyal faaliyetlerinin desteklenmesi
 2. Kültürel mirasın tamiri, korunması ve tanıtılması
 3. Doğayı koruma
 4. Kütüphanelerin bakımı ile düzenini sağlama

Kişiler bu programlardan üçünü seçerek başvuru yapabilmektedir. Başvuru için sistemde kayıtlarının bulunması gerekmektedir. Programa başvurular, İŞKUR’un resmî sitesinde başvuru ilanını yayımlaması ile internet sitesinden, 4 gün içerisinde yapılacaktır. Başvuruda herhangi bir sorun olmaması halinde, belge talep edilmemektedir. Başvurular yapıldıktan sonra, şartların sağlanıp sağlanmadığı kurumlarca teyit edilerek kura ile kazananlar belirlenecektir. Ardından yedek kişiler için de bir sıralama yapılacak ve internet üzerinden sıra takip edilecektir. Kendisine sıra gelen yedek aday 1 iş günü içerisinde programa katılmazsa, sıra diğer adaya geçmektedir.

Program en fazla 3 ay olarak, 42 iş günü kadar süreyle uygulanmaktadır. Haftada üç gün, 8 saat (yarım saati dinlenme) katılım olmaktadır. Kişilerin programa devam zorunluluğu vardır. Gerekçelerini yetkililere bildirerek 5 güne kadar izin almaları mümkündür. Programdan erken ayrılmaları gereken kişilerin, geçerli sebeplerini yetkili kurum ve kuruluşlarca belgelendirmeleri veya ispat etmeleri gerekmektedir. Herhangi bir gerekçe göstermeksizin programdan ayrılan öğrencilerin İŞKUR’un kurs ve programlarına katılımı 2 yıl süreyle engellenmektedir.

İŞKUR Üniversiteliye Sosyal Çalışma Programına Katılım Şartları

İŞKUR sosyal çalışma programına katılım şartları şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Devlet ve vakıf üniversitelileri ayırt etmeksizin lisans öğrencisi olmak (uzaktan eğitim alan üniversiteliler de dahil)
 • Aktif ders kaydının olması
 • Başvuru sürecinde ve program süresinde herhangi bir staj programına ya da sigortalı işe tabi olmamak
 • GANO’nun 4’lük sistemde 2’nin 100’lük sistemde 53,33’ün ve okulun başarı sınırlandırmasının altında olmaması
 • 18 yaşından büyük olmak
 • Bahar dönemi derslerinin bitmiş olması (dersler bitip de final ve bütünlemeler kaldıysa katılmak mümkün)
 • 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununa bağlı olan üniversitelerde öğrenim görmek (bağlı bulunmayan üniversitelerde öğrenim gören KKTC ve yurt dışı üniversitelerinin öğrencileri katılamamakta)
 • Öğrencinin yaz döneminde yaz okulu programına dahil olmaması
 • Hazırlık sınıfında okuyan kişilerin başarısız sayılmaması

Yukarıdaki şartları sağlayan öğrenciler programa katılabilmektedir. Kişilerin doğru bilgiler vermesi gerekmektedir, aksi takdirde herhangi bir yalan beyanda bulunmaları yasal işleme tabi olmalarına sebep olabilir. Yüksek lisans doktora ve açık öğretim öğrencilerinin başvuruları kabul edilmemektedir.

İŞKUR Üniversite Öğrencilerine İşbaşı Eğitim Programları

İŞKUR ile üniversite öğrencilerinin işbaşı eğitim programlarına katılarak hem para kazanma hem teorik bilgiye sahip oldukları alanlarda gelişme imkânı olmaktadır. Öğrenimleri devam eden ve kısa süre çalışarak para kazanmak isteyen öğrenciler için bu programlara katılmak en iyi seçeneklerden biridir. Program süreleri şu şekildedir:

 • Tehlikeli ve çok tehlikeli meslek sınıflarında, MEB Hayat Boyu Öğrenme Modüllerinin asgari süresinden az olmayacak şekilde
 • Muhabirlik ile ilgili mesleklerde en fazla 9 ay
 • Bilişim ve imalat sektöründeki işyeri ve mesleklerde en fazla 6 ay
 • Diğer sektörler de 3 ay

Programlar için plan, günde en az 5 en fazla 8 saat ve haftada en fazla 6 gün ile, toplamda 45 saatten fazla olmayacak şekilde yapılmaktadır. Program sonunda İŞKUR üniversite öğrencilerine iş fırsatlarından yararlanmak da mümkündür.

Finansal sistem bilgilerine buradan bakabilirsiniz.

İşbaşı Eğitim Programları İçin Şartlar

İşbaşı eğitim programları için şartlar aşağıda verilmiştir. Bu şartları sağlayan öğrenciler, programa katılabilmektedir.

 • 15 yaşını doldurmak
 • Emekli olmama
 • Programın başlamasından üç ay önce programı sunan işverenin çalışanı olmamak
 • İŞKUR’a kaydı olan işsiz olmak
 • Programdan önceki 1 ayda uzun vadeli sigorta girişi olmaması
 • İş ve meslek danışmanlığı hizmetini almış olmak
 • İşverenin bir veya ikini derecede yakını olmamak

İŞKUR Üniversite Öğrencilerine Mesleki Eğitim Kursları

Üniversite öğrencileri İŞKUR kaydıyla mesleki eğitim kurslarına katılmaya da hak kazanırlar. Bu kurlar ile kişiler çeşitli alanlarda sertifika alarak mesleki becerilerini çeşitlendirebilmektedirler. Ayrıca kursa katılan öğrenciler günlük 30 TL ve 50 TL arasında değişen miktarda “kursiyer zaruri gideri” adı bir ödeme de almaktadırlar. Ancak bu kurslara; eğitime katılıp, eğitim sonrasında istihdam edilmelerine karşıt bir durumu olmadığı tespit edilen yükseköğretim ve açık öğretim öğrencileri katılabilmektedir.

Kurslara katılım ile üniversite öğrencilerinin İş Kazası ve Meslek Hastalığı Primi ve Genel Sağlık Sigortası Prim Giderleri karşılanmaktadır.

İŞKUR Üniversite Öğrencilerine Mesleki Eğitim Kurs Şartları

İŞKUR’un üniversite öğrencilerine mesleki eğitim kursları şartları şu şekildedir:

 • İŞKUR’da kaydı olan işsiz olmak
 • Geliştirecekleri mesleklere uygun özelliklerinin bulunması
 • İş ve meslek danışmanlığı hizmetlerini almış olmak
 • İşverenin aradığı özel şartları taşımak
 • Emekli olmamak
 • 15 yaşını doldurmuş olmak

İŞKUR Üniversite Öğrencilerine İş ve Girişimcilik Eğitim Programları

İŞKUR’un üniversitelilere girişimcilik eğitim programı ile kuruma kayıtlı kişilerin kendi işini kurmalarına ve geliştirmelerine yardımcı olma amacı güdülür. Bu programlar KOSGEB ve İŞKUR arasındaki iş birliği ile yürütülmektedir. Temel seviye eğitim süresi en az 32 saat ile, sınıf içi eğitim ve atölye çalışmalarından oluşur. Şartları sağlayanlar için başvurular 81 ilin İŞKUR kurumlarından alınmaktadır.

Üniversitelilere Girişimcilik Eğitim Programları Şartları

Girişimcilik eğitimi almak için aranan şartlar şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Kurumda kaydının olması
 • Reşit olmak
 • Program kapsamında aynı modülden daha evvel yararlanmamış olmak
 • İş ve meslek danışmanlığı hizmeti almış olmak

Yukarıdaki programlara katılan kişiler İŞKUR üniversite öğrencilerine iş başvurularında şanslarını artırmaktadırlar. Daha detaylı bilgi için en yakın İŞKUR şubesine gitmek mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir