Günümüz İçin Etkili 10 Giyim Yaratıcı Fikirler?

Günümüz İçin Etkili 10 Giyim Yaratıcı Fikirler?

En etkili giyim tarzları

Giyimde sürekli yenilik, giyim sektörü kumaş israfını, karbon emisyonlarını, su kullanımını ve diğer birçok kaynak gereksinimini azaltabilir. Sürdürülebilir giyim fikri, giysinin üretimi, dağıtımı, kullanımı ve geri dönüşümünü içeren bir süreçtir.

Karbon emisyonları gibi birçok alanda yenilenerek üretilen sürdürülebilir giysiler sayesinde gezegen için uzun vadeli olumlu sonuçlar alınabilir. Her yıl ortalama 60 milyon ton kıyafet üretiliyor. Sonuç olarak, büyük tekstil sektöründeki en ufak bir değişiklik bile önemli sonuçlar doğurabilir.

Bu yazıda, giyim üretiminde ve tüketiminde sürdürülebilirliği vurgulayan yenilikler tartışılmaktadır. Aşağıdaki liste, son aylardaki kumaş atıklarının azaltılmasından karbon emisyonlarının azaltılmasına ve geri dönüştürülmüş malzeme ve tekstil ürünleri üretilmesine kadar birçok konuda öne çıkan yeni fikirleri içermektedir.

  • El Mağazaları ve müşterileri birbirine bağlayan platform

İngiltere merkezli bir girişim şirketi olan Upright, müşterileri çeşitli çevrimiçi platformlarda kullanılmış giyim mağazaları ile birleştirmektedir.

Akıllı telefon uygulamalarını da içeren yazılım, kullanılmış giysilerin fotoğraflarını, açıklamalarını ve görselleştirmelerini gösteren bir ürün olarak sunulmaktadır. Şirket daha sonra bu verileri daha açıklayıcı bir şekilde tanımlamak ve makul bir fiyat teklif etmek için kullanır.

İkinci yazılım, kullanıcıların aradığı kıyafetleri listeler ve kullanılmış ürünleri çeşitli çevrimiçi mağazalara ve satış sitelerine yerleştirir. Bu uygulamaların her ikisi de her ay faturalandırılmakta ve satılan ürün sayısına göre fiyatlar verilmektedir.

  • Bedeninize Uygun Giysi Bulunarak Kumaş Atıklarını Önleyen Yapay Zekâ Platformları

Metail, Me Model ve Composed Photography olmak üzere iki hizmet sunar. Me Model müşterilerden çeşitli ölçümler talep eder ve bunları makine öğrenme teknolojisi ile değerlendirir ve kişiselleştirilmiş vücut stilleri ve öneriler sunar.

Me Model, satıcılar için verileri analiz eder, ürünleri güçlendirir ve depoda ihtiyaç duydukları tedarik zincirlerini sağlar ve müşteri tercihlerini belirlediği için sadık müşteriler edinmelerini sağlar. Birleşik

Fotoğraf, diğer taraftan, satıcıların yeni koleksiyonlarını daha basit bir şekilde fotoğraflamasını ve yayınlamasını sağlar. Dijital elbise modelleri, çeşitli ürünler ve stiller, tekrar tekrar fotoğraf çekmeye gerek kalmadan müşteri zevklerine göre sunulabilir.

 

  • Dylecious Şirketler Atık Yiyecekleri Lüks Ürünlere Dönüştürüyor

Hong Kong merkezli bir girişim şirketi olan Dylecious, lüks kıyafetler ve yiyecek atıklarından diğer ürünler üretmek için lüks olduğu bilinen doğal gıda boyasını kullanıyor.

Şirket, üretim tesislerinde mutfak atığı kullanarak boya ürettiklerini ve bu boya doğal bir şekilde elde edildiğinden, geleneksel üretimde nehirleri, akarsuları ve okyanusları kirleten zararlı yan ürünler olmadığını iddia ediyor.

Doğal gıda renkleri, ek traksiyon, sıvı hazırlama ve renklendirme gibi basamaklar da dahil olmak üzere bir dizi işlemden geçer. Şirket, boya kalitesini artırmak için kullanılan ilaçlar sayesinde farklı renk tonları, daha net renkler ve hatta diğer renkler elde edilebileceğini belirtti.

 

  • Özel ve Sürdürülebilir Tasarımlı Platform Modu

Global moda yazılım şirketi Unmade, tekstil endüstrisini özel üretim ile dönüştürmeyi amaçlıyor. Sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmak için şirket kişiselleştirme, iş birliği ve kısa vadeli çalışma yöntemlerini vurgulamak için Unmade platformunu kullanıyor.

Unmade ile çalışan şirketler, müşterilerine kişiselleştirilmiş seçenekler sunabilir. Kişiselleştirilmiş bir editör ile müşteriler tasarımlarının nasıl olacağı hakkında fikir sahibi olabilirler.

Hazır giyim haritalama teknolojisi, sipariş edilen ürünün orijinal renkte, doğru ışıkta ve doğru boyutta nasıl görüneceğini ortaya koyuyor. Üretime gelince, Unmade sipariş yönetimi sistemi olan OMS, fabrikalarla doğrudan bağlantı kurar ve en uygun üretim programını üretir.

  • Kimyasal Kullanımı Olmadan Üretilerek Geri Dönüştürülen T-Shirtler

ABD’den Marine Layer konfeksiyon şirketi, geri dönüşümlü giysilerden gömlek üretmek için İspanyol tekstil fabrikası Recover ile iş birliğine başladı. Re-Spun üretim hattı, kumaş harmanlarının ezilmesinden ve ayrılmasından sonra pamuk liflerinin çıkarılmasıyla gerçekleştirilir. Elde edilen pamuk lifleri, ilave güç için sürdürülebilir pamuk lifleri, kenevir lifleri ve plastiklerle birleştirilir.

Recover bu elyafları renkle ayırdığından, kimyasal madde veya boya kullanmaya gerek yoktur. Temizlik için eski çamaşırları yıkamak yerine, her elyaf ultraviyole ışıkla temizlenir.

Bir kilogram pamuklu bez elde etmek için 15.000 ton su kullanılması gerektiği göz önüne alındığında, bu yöntem çevreyi korumak için dev bir adım olarak kabul edilebilir.

  • H&M Şirketi, Ananas Yaprakları ve Portakal Kabuğu Kullanarak Kumaş Üretiyor

Küresel H&M tekstil firmalarının kumaş üretiminde meyve ve aplike kullandığı dokuzuncu özel Özel Farkındalık Serisi tanıtıldı.

BLOOM Köpük, Turuncu Elyaf ve Pinatex iş birliğiyle geliştirilen şirketin en yeni serisi, şimdi neredeyse herkes tarafından bilinen moda endüstrisinde israfa daha fazla dikkat çekiyor gibi görünüyor.

BLOOM Foam, ayakkabı tabanlarında kullanım için esnek ve hafif bir malzeme olan yosunu değerlendirir. Orange Fiber, portakal suyu üretimi sırasında üretilen portakal kabuğu atıkları ile ipek kumaşlara eşdeğer, çevreye duyarlı ürünler geliştiriyor. Pinatex, ananas yaprakları ve tarımsal atık kullanarak vegan derisi üretir.

  • Kendi kendini temizleyen ve sürdürülebilir iç çamaşırları haftalarca Kullanım Sağlıyor

Bir giyim firması, kokuya neden olan bakterileri öldüren ürünler kullanarak iç çamaşırı geliştirebilir. Danimarka Organik Temelleri işletmesi, geliştirdikleri iç çamaşırının haftalarca temiz kaldığını iddia ediyor. Organik Temellerin CEO’su Mads Fibiger, şirketin kıyafetlerinin yıkanmaya ihtiyaç duymadan haftalarca, hatta haftalarca giyilebileceğini söyledi.

Bu başarıya ulaşmak için şirket, hoş olmayan kokulara neden olan bakterileri öldüren, gümüş klorür kullanan Polygiene adlı ürününden yararlandığını iddia ediyor.

Gümüş, eski zamanlardan beri antimikrobiyal ve antienfektif bir ajan olarak kullanılmıştır ve ayrıca kokuların önlenmesinde de faydalı olduğu bilinmektedir. Gümüş, çevredeki bakterilerin neredeyse yüzde 99’unu öldürebilir.

 

  • E-Ticaret Platformu Sürekli Modlar ve Stiller Sunuyor

Agatha Lingott tarafından kurulan Antibad, bir e-ticaret platformudur. Nisan 2018’de başlatılan bu platform, çevre ve insanlar için eski ve yeni stil modaları yaratmayı hedefliyor. Lingott ayrıca etkileyici ve geleneksel kıyafetler kadar çekici olan sürdürülebilir kıyafetler üretmeye de çalışıyor.

Çevrimiçi bir platform olarak çalışan bu site, 25’ten fazla bağımsız moda markası ile iş birliği yapıyor. Çalıştığı firmalar arasında Amerikan şirketleri ve az tanınan moda markaları yer almaktadır. Bu platformdaki ürünler ayakkabıdan mayoya, kottan iş elbisesine kadar uzanmaktadır.

Bu ürünlerin genel amacı, çevresel etkileri ve sürdürülebilirliği ön planda ürettikleridir. Antibad, birlikte çalıştığı şirket için çok seçici bir platformdur ve sürdürülebilir olup olmadığını derinlemesine inceler. Örneğin, sıklıkla karşılaştıkları durumlardan biri iyi bir örnektir.

Geri dönüştürülmüş malzemelere ek olarak, sentetik bileşenler kullanarak imal eden bir şirkettir. Bu şirketlerin hiçbiri tamamen sürdürülebilir ürünler üretmediğinden Antibad filtrelemeyi geçemiyor.

  • Araştırma Enstitüsü, Kumaş Atıklarını Önlemek İçin 3D Tarama Kullanıyor

Synflux Araştırma Grubu, kumaş israfını en aza indirmek için müşterinin vücuduna uygun kıyafetler üreterek tasarruf etmenin yeni bir yolunu yarattı. Algorithimic Couture  projesi, 3D tarama teknolojisini kullanan kişiyi ölçen ve makine öğrenme algoritmasıyla ideal bir tasarım elde eden ve böylece kumaş israfını sıfıra indiren bir projedir.

Synflux, moda tasarımcı Kazuya Kawasaki, tasarımın mühendisi Kye Shimizu, tasarımcı Kotaro Sano ve mekanik öğrenme mühendisi Yusuke Fujihira’nın ortak girişimidir. Ekip, mevcut tasarım pratiğinin kullanılan kumaşın yüzde 15’ini tükettiğini, ancak müşteriye uygun olmayan kıyafetlerin üretildiğini iddia ediyor.

  • Modayla Değişen Şık Konsept Ayakkabıları

Dublin Teknoloji Enstitüsü’nde okuyan Evan Stuart, kullanıcılar tarafından değiştirilebilen ve tamir edilebilen ayakkabılar tasarladı. Katman adlı Stuart projesi dört bölümden oluşuyor; Üst tabakalar, tabanlar, tabanlar ve kayışlar.

Ayakkabının bazı kısımları eskiyse ya da modayı değiştirdiğinde, kullanıcılar İnternet üzerinden yenilerini sipariş edebilir ve ayakkabılarını değiştirebilirler.

Ayakkabı, bir araya getirilen bir ip yardımıyla tutkal değil. Eski parçalar kolayca ayrılabilir ve yeni parçalarla değiştirilebilir.

Tüm ayakkabı parçaları doğal olarak çözünebilen plastikten ve geri dönüştürülmüş polyesterden yapılmıştır. Bu, herşeye rağmen, bu ayakkabıların atılsa bile geri dönüşüme uygun olduğu anlamına gelir.

diğer makalemiz

Anne Ve Baba Sevgisinin Iq Üzerindeki Olumlu Etkisi