Ev Kazalarından Çocukları Nasıl Koruruz

ev kazası

çocukları kazalardan nasıl koruruz

Kazalar hiç istemesekte, hayatımızın değişik zamanlarında sevdiklerimizin ve bizlerin başına gelerek yaşantımızı derinden etkilemektedir. Kazalara karşı önlem alarak, onlarla karşılaşma riskimizi azaltabiliriz. Özellikle evimizin içerisinde basit tedbirler ile birçok riskten korunabiliriz. Bu önlemler küçük çocuklu evlerde daha bir fazladır. Korunmasız yavrularımızın kazalardan uzak tutulması için büyükleri birçok konuda tedbir almalıdır. Bu tedbirleri kısaca şu şekilde sıralayabiliriz:

1-Mutfakta Alınabilecek Tedbirler:

ev kazaları
evde çocukları koruma yöntemleri

-Tüm kesici aletlerin olduğu çekmeceler çocuğun rahatça ulaşamayacağı bir yerde olmalıdır. Bu mümkün değilse çekmeceye çocuk güvenlik kilidi takılmalıdır.

Mutfak tezgâhı yüksekliği çocuğunuzun baş bölgesi yüksekliğine denk geliyorsa keskin kenarlarına köşe koruyucu ile kapatınız. Bazen küçük çocuklar çarpışan arabalar gibi dolaşarak sağa sola çarparlar. Kapı kolları ve anahtarlara da bu dönemde dikkat ediniz.

-Sıcak yemek tenceresi veya sıcak çaydanlık onlar için mıknatıs gibi olabilir, uzanamayacağı mesafelere koyun. Sıcak çaydanlık eğer masadaysa çocuk ile arasında muhakkak bir büyük olmalıdır.

-Buzdolabınızdaki magnetlere dikkat ediniz, bazıları çok küçük olabilir. Bazı magnetlerinde parçaları küçük olmakta buzdolabının açılıp kapanması esnasında aşağı düşmektedir. Özellikle 3 yaş altı için bunlar tehlikeli olabilir. Buzdolaplarına da çocuk kilidi takılmalıdır.

-Mutfakta güzel bir masanız olabilir, “güzel masaya güzel bir örtüde yakışır” diyebilirsiniz. Çocuğunuz muhakkak o örtüyü çekecektir, mümkünse kısa masa örtüsü kullanın.

-Fırın için çocuk kilidi kullanın, tepsilerinin fırından çıktıktan sonra uzun bir süre sıcak kalacağını unutmayınız. Fırından çıkan yemekleri biraz soğuyana kadar, bir müddet çocuklarınıza vermeyiniz.

-Ocakta pişirdiğiniz her şeyi mümkünse uzak göze koyunuz. Tavanın sapını duvara doğru çevirin. Her yıl tencere veya çaydanlıktan dökülen sıvılar ile vücutları yanan çocuklar hastanelere getirilmektedir. Ocak için bariyer kullanınız. Ocak düğmeleri çocukların kolayca çevirebileceği özellikte olmamalıdır.

-Bulaşık makinasında da çocuk kilidi bulundurulmalıdır. Bulaşık makinasına konulan sivri uçlu metaller sivri ucu altta kalacak şekilde makineye yerleştirilmelidir.

-Temizlik ürünleri mutfak dolaplarının alt gözlerine konulmamalıdır. Çocukların açmasını istemediğimiz tüm mutfak dolabı bölümlerine çocuk kilidi takmalıyız.

-Ketıl kullanımı varsa, su sebili varsa bunların sıcak su ürettiğini unutmayalım. Önlemlerini alalım.

-Kibrit ve çakmakları ortalıkta bırakmayalım. Çakmak gazı tüpleri ise her yönden bu ikisinden daha da tehlikelidir. Çakmak gazı tüpleri sadece küçük çocuklar için değil büyükler için de tehlikelidir.(Çıkan gazın öldürücü etkisi vardır)

-Ortalıkta naylon poşet bırakmayalım, naylon poşetler boğulmalara neden olabilmektedir.

2-Odalarda Alınabilecek Tedbirler:

-Keson kullanıyorsak, üzerlerine televizyon gibi ağır eşyaları koymayalım. Çocuklar bazen çekmeceleri dışarı çıkartıp içlerine binmekte kaldıraç gibi keson üzerindekileri kendi üzerlerine düşürmektedirler.

-Büyük eşyaları sabitleyelim. Özellikle yüksek dolapları duvara sabitleyelim. “Küçük çocuk kocaman dolabımı düşürürmüş?” demeyelim, onlardaki tırmanma yeteneğini unutmayalım.

-Oda kapılarındaki eşik profillerini çok iyi sabitleyelim. Halı uçlarının kıvrılmamasına dikkat edelim. Zeminde ayak takılacak kablo gibi şeyler bulundurmayalım.

-Televizyonlar duvara sabitlenebilen türdense kesinlikle ünite üzeri kullanmayalım.

-Sallanan sandalye veya koltuk kullanmayalım.

-Aydınlatmayı tavandan veya duvardan yapalım, hareketli aydınlatma kullanmayalım.

-Çocukların baş hizasındaki tüm keskin kenarlı eşyaların kenarlarına köşe koruyucu koyalım

-Cam orta sehpa gibi eşyalar kullanmayalım.

-Ortalıkta fazlaca kablo dolaşıyorsa onları toplayalım, olabiliyorsa kablo kanalı içerisine alalım. Priz koruyucu kullanalım. Dairemizde kaçak akım rölesi yoksa taktıralım.

-Büfe ve dolaplardaki cam yüzeyler güvenlik filmi ile kaplanmalıdır.

-Pencere önüne sandalye, oturma grubu konmamalıdır. Pencereler çift açılım olmalı, çocuk güvenlik kilidi takılmalıdır. Havalandırma esnasında yukarıdan açılım sağlanmalıdır.

-Saksıdaki süs bitkileri iyi seçilmelidir, bazı bitkilerin yapraklarında alerjik reaksiyona sebep olan maddeler vardır. Bu maddeler ağız ve dilde şişmeye sebep olarak nefes yolunu kapatabilir. Saksılarda toprak koruyucusu kullanılmalıdır.

-Ortalıkta kaygan yüzeyli dergi ve kataloglar bırakılmamalıdır.

-Oda kapılarına parmak koruyucu konmalıdır. Kapı kolları lastik bantlar ile yumuşatılmalıdır.

-Oda tabanlarında toz tutmayan kolay temizlenen doğal malzemeler kullanılmalıdır.

-İlaçlar çocukların ulaşamayacağı yerlerde muhafaza edilmelidir.

3-Banyoda Alınabilecek Tedbirler:

ev kazalarını önleme yöntemi
evde kazalar nasıl önlenir

-Zeminleri ıslak bırakmayalım. Yere dökülen sıvıları hemen temizleyelim.

-Yıkanma esnasında çocukları anlık bile olsa yalnız bırakmayın.

-Çocuklarımızın kullandığı plastik tabure gibi eşyaları banyo kullanımına uygun olarak kaymaz seçelim.

-Temizleyici ve kimyasalları erişemeyeceği yerde saklayalım

-Babalar tıraş bıçaklarının ne işe yaradığını çocuğunuz merak edebilir, ortalıkta bırakmayınız.

4-Çocuk Odalarında Alınabilecek Tedbirler:

-Çocuk karyolası hareketli ise sabitleyelim. Karyolasını pencere önü, klima önü gibi yerlere koymayalım. Karyolada uygun yükseklikte korkuluk bulunmalıdır. Karyolanın korkuluk çubuk aralıkları en az 2,5 cm. en çok ise 6 cm. olmalıdır.

Çocuk karyolası priz, perde ve perde ipinden uzakta olmalıdır.

-Karyolasında uyuyan çocuklar uyandığı zaman onu duyacak mesafede olalım veya bu imkânı sağlayan cihazları kullanalım.(Bebe telsizi)

-Çocuklar 5 aylıktan itibaren kenarı açık hiçbir yerde uyutulmamalı ve yalnız bırakılmamalıdır.

5-Balkon ve Bahçelerde Alınabilecek Tedbirler:

-Balkon parapeti uygun yükseklikte olmalıdır. Balkon korkuluğu uygun yükseklikte ve aralıkta olmalıdır. Sağlam yapılmalıdır.

-Çocuklarınızı hiç bir şekilde balkonda tek başına bırakmayınız. Balkonda masa ve sandalye bırakmayınız. Balkon kapılarını kilitli tutunuz.

-Bahçedeki bitkiler çocuklara uygun olmalıdır, hassas bünyeli çocukların bazı bitkilere alerjisi olabilir.-Bahçede ilaçlama yapılırsa 2 gün çocuk dışarı çıkarılmamalıdır.

-Bahçede havuz varsa kesinlikle güvenlik bariyeri ile etrafı çevrilmelidir.

0 – 12 Aylık Bir Bebek İçin Beslenme Önerileri