E Devlet Tüketici Hakem Heyeti Başvuru Sorgulama

E-Devlet Tuketici Hakem Heyeti

E Devlet Tüketici Hakem Heyeti nedir

E Devlet Tüketici Hakem Heyeti talepleri sorgusu E Devlet sistemi üzerinden yapılmaktadır. E Devlet resmi web sitesi üzerinden yapılan sorgulama işlemi sayesinde, sonuçlar görüntülenmektedir. E Devlet sistemi üzerinden tüketici hakem heyetine şikayette bulunulabilmektedir. Yapılan başvuruların sonuçları, E Devlet üzerinden görüntülenebilmektedir. E Devlet tüketici hakem heyeti başvuru işlemleri için E Devlet şifresi ve kullanıcı adı bilgileri kullanılmaktadır. Bu bilgilerin bilinmesi ile sisteme giriş yapılabilmektedir. Sistem üzerinde yapılan başvurularda, şikayet edilecek firmanın bilgileri girilmelidir. Sorgulama işleminde ise E Devlet şifresi ve TC kimlik numarası girilmelidir. Hakem heyetine başvuru yapmanın yolu ve sisteme tanımlanması gereken bilgiler, alt başlıklardan öğrenilebilmektedir.

Sitemiz içerisindeki kekik çayı faydaları yazısı için tıklayınız.

E Devlet Tüketici Hakem Heyeti Başvuru Kimler Yapabilir?

E Devlet Tüketici Hakem Heyeti başvurusu yapacaklar, her hangi bir firmadan kusurlu mal almış olmalıdır. Firmaların kişilere, kusurlu mal satması halinde Tüketici Hakem Heyetine başvuru yapılmalıdır. Kişiler Tüketici Hakem Heyeti üzerinden haklarını arayarak, ürünün değiştirilmesi talebinde bulunabilmektedir. E Devlet üzerinden Tüketici Hakem Heyetine başvuru yapabilecek kişiler şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Firma tarafından kusurlu ve bozuk ürün satılan kişiler
 • Malın kusurlu olmasına rağmen firmayı değişim konusunda ikna edemeyen kişiler
 • Firmalardan alınan ürün garanti kapsamına girmesine rağmen yeni ürün alamayan kişiler

Bu gibi durumları yaşayan kişiler, E Devlet üzerinden Tüketici Hakem Heyetine başvuru sağlamalıdır. Başvurusu değerlendirilen ve haklı görülen kişilere, alınan ürünün yenilenmesi için olanak sağlanmaktadır. Değişim hakkı bulunmasına rağmen, ürün yenileme işlemi yapmayan firmalara karşı Tüketici Hakem Heyetine başvurulmalıdır. Başvurunun yapılma aşaması ve başvuru için istenilen bilgiler alt başlıklarda yer almaktadır.

E Devlet Tüketici Hakem Heyeti Başvurusu İçin İstenilen Bilgiler

E Devlet Tüketici Hakem Heyeti talepleri için bilgiler E Devlet sistemi içerisinde girilmelidir. Başvuru sırasında E Devlete iletilen bilgiler Tüketici Hakem Heyeti tarafından görüntülenmektedir. İstenilen bilgiler başvuru yapacak kişiye ve şikayette bulunulacak firmaya dair bilgilerdir. Başvurular bu bilgiler ışığında değerlendirilmektedir. Başvuru sırasında istenilen bilgiler, şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Şikayet edilecek firmanın ünvanı
 • Firmanın mersis numarası
 • Firmanın vergi numarası
 • Talep sağlayan kişinin TC kimlik numarası

Bu bilgilerin sisteme girilmesi ile Tüketici Hakem Heyetine başvuru yapılabilmektedir. Talep olumlu sonuçlanır ve tüketici haklı bulunursa, firmaya bu bilgilerden ulaşılmaktadır. Firma hem uyarı almaktadır hem de kusurlu olarak verdiği ürünü değiştirmek zorunda kalmaktadır. Değişim yapmak istemeyen kişiler, ürünün parasal tutarını firmadan geri almaktadır. Başvuru için izlenmesi gereken aşamalar ve başvuru sorgusunun nasıl yapılacağı, alt başlıklar içerisinde sunulmaktadır.

E Devlet Tüketici Hakem Heyeti Başvuru Koşulları

E Devlet Tüketici Hakem Heyeti başvuru şartları arasında, kişiye ve firmaya ait olan bilgilerin eksizsiz girilmesi yer almaktadır. Firmaya ait verilmesi gereken bilgiler, üst başlık içerisinde sunulmuştur. Bu bilgiler ile firmanın ismi ve özellikleri görüntülenmektedir. Sisteme giriş yapabilmek için E Devlet şifresine sahip olunmalıdır. Başvuru yapabilmek için şartlar şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Başvuru için PTT şubelerine gidilip, E Devlet şifresi alınmalıdır.
 • Başvuru yapabilmek için E Devlet kullanıcı adı sistem üzerinden belirlenmelidir.
 • Başvuru şartları arasında, firmaya ilişkin bilgileri E Devlet sistemine kaydetmek yer almaktadır.

Bu şartların sağlanması ile online başvuru yapılabilmektedir. Firmaya ilişkin bilgiler ve E devlet kullanıcı şifresinin sisteme girilmesi ile başvuru yapılmaktadır. Online işlemlere dair bu şartların tamamlanmaması halinde başvuru yapılamamaktadır. E Devlet Tüketici Hakem Heyeti başvuru ve sorgulama işleminin nasıl yapılacağı, alt başlıklar içerisinden öğrenilebilmektedir.

E Devlet Tüketici Hakem Heyeti Başvurusu İçin Şifre Alımı

Tüketici Hakem Heyeti E Devlet şifresi PTT şubelerinden alınmaktadır. E Devlet şifresine sahip olmayan kişiler, sisteme giriş yapamamaktadır. Bu şifre, E Devlet Tüketici Hakem Heyeti başvuru sorgulama işlemi için gerekmektedir. Şifre alımı için izlenmesi gereken aşamalar, şu şekilde sıralanmaktadır:

 • PTT şubesine gidilmelidir.
 • Nüfus cüzdanı PTT şubesi görevlisine verilmelidir.
 • E Devlet şifresi alınmak istendiği iletilmelidir.

PTT şube görevlisi, talep üzerine bir şifre belirlemektedir. Şifrenin yazılı evrak üzerinde teslimini sağlamaktadır. Alınan şifre kodu ile E Devlet sistemine girilebilmektedir. Bu şifre numarası kullanılarak E Devlet Tüketici Hakem Heyeti başvuru ve sonuç sorgulama işlemleri yapılmaktadır. Sorgulama işlemleri öncesi, şifre bilgisi sorulmaktadır. Şifrenin girilmesi ile başvuru sonuçları hakkında bilgi alınabilmektedir. Aynı şifre üzerinden Tüketici Heyeti başvuru işlemleri sağlanmaktadır. Firmalar adına şikayet talebi oluşturabilmek için sistem şifre sormaktadır. Bu şifre ile başvuru ve sorgulama işlemlerinin nasıl yapılacağı alt başlıklarda yer almaktadır.

E Devlet Tüketici Hakem Heyeti Başvuru İşlemi Nasıl Yapılır?

E Devlet Tüketici Hakem Heyeti başvurusu E Devlet sistemi üzerinden yapılmaktadır. İnternet arama motorunda ‘’ E Devlet resmi web sitesi’’ başlığı aratılmalıdır. Çıkan sayfa önerilerinden ilkine girilmelidir. Sayfa içerisinde bulunan ‘’ Tüketici Hakem Heyeti Başvurusu’’ sekmesine tıklanmalıdır. Açılan ekranda başvuru için girilmesi gereken bilgiler yer almaktadır. Ekranda bulunan tabloya girilecek bilgiler şu şekilde sıralanmaktadır:

 • E Devlet kullanıcı adı
 • E Devlet Şifresi
 • TC kimlik numarası
 • Şikayet edilecek firmanın vergi numarası
 • Firmanın mersis numarası
 • Firmanın ünvanı

Bu bilgiler girildikten sonra, ‘’Hakem Heyeti’’ sekmesi tıklanmalıdır. Sekmeye tıklanma işlemi ile başvuru sonlanmaktadır. Tüketici Hakem Heyeti online olarak yapılan başvuruyu incelemektedir. Talep sonucu haklı bulunan kişilere, sistem üzerinden bildirim yapılmaktadır. Hakem heyetinin başvuru sonucuna dair evrak da sistem üzerinden görüntülenmektedir. Bu evrak yardımı ile firmaya gidilip, yeni ürün alımı yapılabilmektedir. Başvuru sonuçlarının sistem üzerinden sorgulanması için gerekli bilgiler ve aşamalar alt başlıklarda sunulmaktadır.

Arpa çayı faydalarına buradan ulaşabilirsiniz.

E Devlet Tüketici Hakem Heyeti Başvuru Sorgulama İçin Gerekli Bilgiler

E Devlet Tüketici Hakem Heyeti sonuçları için bilgiler, E Devlet sistemi içerisine tanımlanmalıdır. Başvuruların sonuçlarını sorgulamak amacı ile sistemin sorduğu bilgiler, eksizsiz girilmelidir. E Devlet Tüketici Hakem Heyeti başvurularınızı sorgulamak için girilmesi gereken bilgiler, şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Kişiye ait E Devlet şifresi
 • Kişiye ait E Devlet kullanıcı adı
 • TC kimlik numarası

Bu bilgiler sisteme girilmeden, sorgulama işlemi sağlanamamaktadır. Bilgilerin aktarımı ile Tüketici Hakem Heyeti’nin başvurununuz hakkın verdiği sonuç görüntülenmektedir. Sonuç belgesinin çıktısı alınarak, firmaya ulaşılmalıdır. Firma verilen sonuca göre, ürün değişimi yapmaktadır. Sistem üzerinden sorgulama işlemini yapmak için izlenecek yol alt başlıkta sunulmaktadır.

E Devlet Tüketici Hakem Heyeti Başvuru Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

E Devlet Tüketici Hakem Heyeti başvuru sorgulama E Devlet sistemi üzerinden yapılmaktadır. İnternet arama motorunda ‘’ E Devlet resmi web sitesi’’ başlığı aratılmalıdır. Çıkan sonuç önerilerinden ilk sırada bulunana girilmelidir. Bu sayfa içerisinde bulunan aratma bölümüne ‘’ Tüketici Hakem Heyeti başvurusu sorgula’’ yazılmalıdır. Yazılan başlık aratılmalıdır. Ekranda aratılan başlık çıkmaktadır. Bu başlığa tıklanarak, tabloya bilgiler girilmelidir. İstenilen bilgiler şu şekilde sıralanmaktadır:

 • E Devlet şifresi
 • E Devlet kullanıcı adı
 • TC kimlik numarası

Bilgiler girildikten sonra, ‘’sorgula’’ kutucuğuna tıklanmalıdır. İşlen bu yol ile E Devlet Tüketici Hakem Heyeti başvurusu işlemi tamamlanmaktadır. Ekran üzerinden, başvuru sonucunun olumlu veya olumsuz olduğu bilgisi, görüntülenebilmektedir. Ekrana çıkan evrak, çıktı alınarak temin edilebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir