Ders Çalışma Motivasyonu Sağlamak İçin 4 Öneri

Ders Çalışma Motivasyonu Sağlamak İçin 4 Öneri

Ders çalışma motivasyonu nasıl kazanılır

Ders Çalışma Motivasyonu Sağlamak İçin 4 Öneri Sınavlardan yüksek not almak, iyi bir lise ya da iyi bir üniversite kazanmak, iyi bir işe sahip olmak aslında gözünüzde büyüttüğünüz kadar zor değil. İhtiyacınız olan tek şey motivasyon! Çoğu öğrenci eğitim dönemine yüksek motivasyon ile başlasa da, dönem içerisinde hem zihinsel hem de fiziksel yorgunluk nedeniyse demotive oluyor. Bu yazımızda ders çalışmak için gerekli motivasyonu nasıl sağlayabileceğiniz ve bunu nasıl koruyabileceğiniz hakkında sizlere tavsiyelerde bulunacağız.

  • Hedefini belirle.

Hedef belirleyeceğiz, hayallerden bahsetmiyoruz. Elbette herkesin hayali var ancak hayal ile hedef arasındaki çizgiyi iyi çekebilmek gerekiyor. Eşit ağırlık öğrencisi olup tıp okumayı hedeflemek hayale kaçıyor. Ancak bir eşit ağırlık öğrencisinin hukuk fakültesini istemesi bir hedef oluyor. Bu nedenle kendinizi iyi tanıyıp hedefler belirlemelisiniz. Bu hedeflerin illa büyük hedefler olmasına gerek yok. Zaten yola küçük hedefler ile başlamak en iyisi. Küçük hedefleriniz sizi büyük hedeflerinize ulaştıracaktır. Ne demek istiyoruz, hemen bir örnek ile açıklayalım. Bir dersi X puanı ile geçmek küçük bir hedef. Ancak okul ortalamasına etki eden bir hedef. Üniversitede okul ortalaması, yüksek lisans için büyük bir faktör. Eğer yüksek lisans yapma hedefiniz varsa, lisansta derslerinizi başarılıyla ve yüksek notla geçmek mikro hedefiniz olabilir. Dönem ortalama hedefi ise bir başka hedef oluyor. Yüksek lisansın ardından akademisyen olmak ise makro hedef olarak nitelendirilebilir.Etkileyici Ve Büyüleyici Davranışlar

  • Hedeflerin gerçekçi olsun.

Ders Çalışma Motivasyonu Sağlamak İçin 4 Öneri Yukarıda az da olsa değindik. Hedeflerin hayal olmaması gerekiyor. Yani, ulaşabileceğiniz gerçekçi hedefleriniz olmalı. Size şu üniversiteyi kazanamazsınız, şurada işe giremezsiniz demiyoruz. Eğer gerçekten ister ve isteğiniz uğruna elinizden gelen çabayı gösterirseniz isteklerinize çok rahat bir şekilde ulaşırsınız. İşte önemli olan bu yoldaki mikro hedeflerde neler yaptığınız. Örneğin günde 6 saat ders çalışma hedefi koyuyorsunuz ancak bunu başaramıyorsunuz. Birden günde 6 saat çalışmak çok zor olabilir. Bu hedefe minik ve gerçekçi adımlarla ilerleyin. Örneğin ilk önce günde 2 saat çalışın, birkaç gün sonra bu süreyi 3 – 4 saate çıkarın. Yavaş yavaş tempoya girmek sizin için daha iyi ve kalıcı olacaktır. Birden koşmaya çalışırsanız, nefesiniz erkenden kesilecektir. Ancak unutmayın, maratondasınız ve nefesinizin yarı yolda kesilmesini istemezsiniz.

  • Kendi hayatınıinşa ettiğinizi unutma.

Ders Çalışma Motivasyonu Sağlamak İçin 4 Öneri Ders çalışmanın ulvi bir amaca hizmet ettiğini kendinize sıkça hatırlatın. Ne zaman bunalsanız ve artık ders çalışmak istemeseniz, kendinize “Ben kendime güzel bir gelecek yaratıyorum” diyin. Geleceğe dair umut beslemek, bugüne dek insan oğlunun en büyük motivasyon kaynaklarından biri olmuştur.

  • Ders çalışmak, öğrencinin görevidir.

Hiçbir zaman öğrenciliğin sizin kimliklerinizden biri olduğunu unutmayın. Eğitim hayatınız boyunca öğrencilik kimliğinden sıkıldığınız zamanlar olacak, ancak bunun bir gün sona ereceğini ve sona erene dek bu görevi hakkı ile yapmanız gerektiğini unutmayın. Şimdi ekeceğiniz fidanlar, ilerleyen yıllarda çok sağlam ağaçlara dönüşecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir