Demir İçeriği Zengin Olan Besinler Nelerdir?

demir eksikliği

Demir vitamini fazla olan besinler

Vücut için bir takım vitamin ve mineraller oldukça önemlidir. Bunları tükettikçe vücut daha sağlıklı ve zinde olur. Birçok kişide demir eksikliği bulunmaktadır. Şunu bilmeliyiz ki! Demir eksikliğini giderici birtakım besinler bulunmaktadır. Bu yazımızda bunlardan bahsetmeye çalışacağız.

Demir eksikliğini gideren besinler nelerdir?

Beyaz et

Beyaz et denildiğinde ilk akla gelen kümes hayvanlarıdır. Kırmızı et yiyemeyen ya da yemeyen kişiler, hindi, tavuk ve ördek gibi kümeste yetişen hayvanları tüketebilir.

Kırmızı et

Demir eksikliği için tüketilmesi gereken besinlerden biri de kırmızı ettir. Et sevenler için kırmızı et şiddetle tavsiye edilir. Yaş ve cins olarak demir ihtiyacı farklılık gösterir. Kadın ve erkeklerde 8 miligram civarındadır. Demir ihtiyacı hamileler için biraz daha fazla yani 27 miligram civarındadır.

Koyu yeşil yapraklı sebzeler

Ispanak, karalahana ve lahana gibi besinler demir kaynağıdır. Sebzelerden alınan demir hayvanlara göre biraz daha azdır. Bunun bilinmesinde yarar vardır.

Balık

Omega 3 ve protein açısından zengin bir besindir. Tuna, sardalya, uskumru ve mezgit gibi balık türleri demir açısından zengin besinler arasındadır. Kalp hastalıklarını koruduğu gibi, Omega 3 ve Demir eksikliğini de gidermektedir.

Baklagiller

Vejetaryen olanlar için demir almanın en iyi yolu baklagillerdir. Bunlar mercimek, kuru fasulye ve nohut gibi besinlerdir. Bunların içerisindeki demiri en iyi kullanma yöntemi ise suyun içerisinde bekletip, bu suyu atmadan haşlamaktır.

Yumurta

Sabahları haşlanmış yumurta yemek demir eksikliğini giderme de oldukça etkilidir. Ancak bunu yaparken kahve ya da çay tüketilmemelidir. Çay ya da kahve gibi besinler kafein içerdiği için demirin emilimini düşürür. Çayı ya da kahveyi yemekten 30 ya da 40 dakika sonra tüketmek doğru bir davranıştır.

Tahıllar

Kahvaltı esnasında tüketilebilir bir besin türü ise buğday, kepek ya da yulaf gibi ekmeklerdir. Tam tahılların içerisinde demir, beyaz ekmeğe göre daha fazla orana sahiptir.

Pekmezler

Karadut pekmezi ve keçiboynuzu gibi pekmezler iyi birer demir kaynağıdır.

Kuruyemiş ve kuru meyve

Demir içeren bir diğer besinler arasında kuruyemiş ve meyveler bulunmaktadır. Kuru üzüm, şeftali kurusu, kuru erik, antep fıstığı ya da kaju gibi kuruyemişler demir açısından zengin besinlerdir.

Sonuç olarak vücut için birtakım mineral ve vitaminler oldukça önemlidir. Bunlardan biri de demir eksikliğidir. Demir eksikliğini gidermenin en güzel yolu, bu makalede bahsetmiş olduğumuz bilgiler çerçevesinde gerçekleşebilir.

Yüksek Tansiyonu Yenmek İçin Değiştirilebilir 10 Yaşam Alışkanlığı