Bireysel Emeklilik Nedir ?

Bireysel Emeklilik nasıl iptal edilir

Bireysel emeklilik nedir diye merak ediyorsanız eğer, çalışanların gelecekte ya da yaşlılık dönemlerinde ek gelir elde etmeleri adına kurulan bir sistemdir. Düzenli tasarruf yapmak ve geleceğinizi garanti altına almak istiyorsanız eğer bu tür fırsatlardan yararlanabilirsiniz. Son dönemde BES fırsatı sunan özel ve devlet bankalarının sayısı artmıştır.

Bireysel Emeklilik Nasıl Yaptırılır?

BES ya da Bireysel emeklilik yaptırabilmek adına banka müşteri temsilcisi ile görüşmeniz yeterlidir. Aylık geliriniz ya da ne kadar yatırım yapabileceğiniz göz önünde bulundurularak bir program hazırlanır. Böylelikle her ay belirli bir ödeme yaparak emeklilik fırsatlarından yararlanabilirsiniz.

  • Gelecekte mutlu, huzurlu ve aynı zamanda para problemi olmadan bir hayat kurmak istiyorsanız eğer doğru seçimdir.
  • Ancak bu noktada ödeme planı hazırlarken kendinizi ekonomik anlamda zor durumda bırakmamaya özen göstermeniz yararlı olacaktır.
  • Sosyal güvenlik sistemlerine tamamlayıcı görev görmesinin yanı sıra belirtilen uygulama son dönemde popüler hale gelmiştir.

Bireysel Emeklilikten Kimler Yararlanabilir?

18 yaşını geçen herkesin aylık geliri doğrultusunda bireysel emeklilik yaptırma fırsatı vardır. Bu aşamada bankaların belirlediği genel kurallar değişiklik gösterebildiğinden dolayı yardım almak gerekir. Daha çok çalışma hayatına başlayanların böyle bir sisteme katılmaları faydalı olacaktır. Sigortanız ya da sosyal güvencenize ek olarak geleceğiniz için önemli bir tasarruf yapabilirsiniz.

BES Uygulamasında Devlet Katkısı Var Mı?

Evet, vatandaşları teşvik edebilmek adına BES sistemi içerisinde genellikle %25 devlet katkısı vardır. Yatırdığınız tutarın ya da aylık ödeme planınızın %25’i kadarını da devlet ekler. Böylelikle emekli olduğunuzda aylık daha yüksek tutarlarda ek gelir sağlama fırsatı elde edersiniz. Bireysel emeklilik nedir konusunda inceleme yaptıktan sonra devlet katkı payının yüksek olduğu bankaları seçmek her zaman daha avantajlıdır.

Bireysel Emeklilik Süresi Nedir?

Yaptığınız ödeme planına göre emeklilik süresi de değişiklik gösterir. Emekliliğe hak kazanabilmek adına minimum 10 yıl boyunca sistemde kalmak gerekir. Bu durumda 10 yıl düzenli ödeme yapanlar devlet katkısının %60’lık bir bölümünü alma hakkı elde ederler.

56 yaşını doldurma şartı: Yukarıda belirtilenler dışında sistem üzerinden emekli olarak aylık gelir sağlamak istiyorsanız eğer 56 yaşınızı doldurmuş olmanız önemlidir. Böylelikle belirli bir yaş sonrasında ek gelir sağlamanıza zemin hazırlanır ve ekonomik anlamda zor durumda kalmanız engellenir.

Bireysel Emeklilik Sistemi Güvenilir Mi?

Güvenilir olmasının yanı sıra aynı zamanda devlet tarafından da onaylanır. Garanti, Akbank, İş bankası ya da birbirinden farklı devlet kurumları ile çalışmanız halinde tüm tasarruflarınız hesabınıza kaydedilir.

  • Yaş sınırını geçmeniz halinde ise paranızı ister aylık olarak isterseniz ise toplu şekilde alabilirsiniz.
  • Sistemde ne kadar uzun kalırsanız devletin verdiği katkı payı da o kadar artar.
  • Yalnızca çalışanlar değil ev hanımı, çiftçi ya da gençlerinde düzenli ödeme planları ile bireysel emeklilikten yararlanmaları mümkündür.

BES İçerisinde Ara Ödeme Fırsatı Var Mı?

Bireysel emeklilik içerisinde yatırımcıların zorlanmaması adına ara ödeme fırsatı vardır. Ödemelerinizi aylık, 3 aylık, 6 aylık olarak planlayabilirsiniz. Üstelik dilediğiniz zaman yüksek tutarlarda ara ödemeler yaparak daha çok tasarruf etme fırsatınız vardır. Geleceğinize ya da yaşlılık döneminize yatırım yapmak istiyorsanız eğer sizin adınıza doğru bir seçim olacaktır.

Sisteme giriş yaptıktan sonra emeklilik planınızı düzenli aralıklarla değiştirme şansınız vardır. Aynı zamanda yine hesabınıza ait olan fon dağılımını da yıl içerisinde istediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz. Tamamen yatırımcının memnun olması ve istekleri doğrultusunda birikim yapması adına hazırlanan bir hizmettir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir