Araç Muayenesinden Geçirmeyen 10 Ağır Kusur Nedir

araç muayene

Araç muayenesi nedir

Araç muayenesi, ülkemizde genel olarak iki yılda bir yapılmaktadır. Hususi araçlarda iki yılda bir olsa da ticari nitelikte ki araçlarda bu durum her yıl gerçekleşmektedir. Bu muayene TÜVTÜRK istasyonları tarafından yapılmaktadır. Muayene sonrası hafif yâda ağır kusur olarak yetkililer evraklara yazmaktadır. Bu kusurlar en kısa sürede giderilip tekrardan muayene istasyonuna gidilerek muayenenin eksik kısımları tamamlanır ve bir dahaki muayeneye kadar araç trafikte rahatça gezebilir.

Aracınızda ağır kusur olmasına neden olan eksiklerden bu makalemizde bahsetmeye çalışacağız. Bu kusurlar şayet aracınızda var ise muayene istasyonuna gitmeden önce tamir ettirmek gerekir.

Araç muayenesi sonrası görülen ağır kusurlar nelerdir?

 

  • Araç ruhsatının okunmaması

Ruhsat aracın kimliğidir. Okunmayan ruhsatla muayeneye gidilmesi sonucunda muayene istasyonun ağır kusur verilir. Bu durumla karşı karşıya geldiğinizde asla ruhsatı yeniletmeden muayene istasyona gitmeyiniz.

 

  • Arka emniyet kemerlerinin koltuk altında kalması

Arkada bulunan emniyet kemelerinin koltuk altına gidermesi sonucu oluşacak “kemer yok” anlamı, ağır kusur olarak muayenede karşınıza çıkacaktır. Bunun için emniyet kemerinin araçlarda ne kadar önemli olduğunun bilincinde olmalıyız.

  • ABS sistemindeki arıza

Fren kontrol sistemi araç için oldukça önemlidir. Freni tutmayan yâda tutmayacak izlenimi veren araçlar TÜVTÜRK tarafında ağır kusur niteliği taşımaktadır. Bunun için frenlerinizi kontrol ettirip o şekilde aracınızı muayeneye götürmelisiniz.

  • Direksiyondaki fazla boşluk

Direksiyon aracın hareketi esnasında sizi yolda tutmaya yarayan kısım olması nedeni ile direksiyonda boşluk olması durumda, bu durum muayene yetkilileri tarafından ağır kusur sayılacaktır.

  • Ön cam silecek ve yıkama sistemi bozuklukları

Ön cam oldukça önemlidir. Camdaki kir ve buna benzer lekelerin giderilmesi ve temizlenmesi için cam suyunun ve sileceklerin tam olarak çalışması gerekir. Aksi durumda ağır kusurlu olarak kayıtlara geçirilir.

  • Arka ve ön park lambası yanmaması

Park lambaları, aracın bir diğer güvenliği ile ilgili olan kısımlarıdır. Park lambalarının çalışmaması ağır kusur niteliği taşımasından dolayı bu kısımların sağlam vaziyette muayeneye girilmesi gerekir.

  • Plakadaki lambaların rengi

Bu nedir böyle! dediğinizi duyar gibiyiz. Ancak işin gerçeği plakadaki farklı renkteki lambalar TÜVTÜRK tarafından ağır kusur olarak nitelendirilmektedir. Bundan dolayı bu renk farklarını göz ardı etmeyiniz.

  • Fren cam lambasındaki rengin soluk oluşu

Frene basıldığında arkada yanan fren lambalarının renginin soluk yâda diğer lambalara oranla cansız oluşu, frene basıldığındaki araç için güveni zayıflatacaktır. Bundan dolayı fren lambalarındaki canlılık önemlidir.

  • Lastiklerin bakımlı olması

Lastik aracı götüren bir diğer önemli kısımdır. Lastiklerin aşırı yıpranması, balon yapması veya tırtıklarının incelmesi ağır kusur niteliğinde olup, bu eksikliğin giderilmesi oldukça önemlidir.

 

  • Jant ve lastik uyumu

Lastik ve jantların uyumlu olması, sürüş güveni için önemlidir. Aksi durumda kaza riski oluşabilir.

Bir önceki makalemizi okumayı unutmayınız.

Günümüz İçin Etkili 10 Giyim Yaratıcı Fikirler?