Araç Çizik Giderme Önerileri ve Fiyatları

araç çizik giderme fiyatları

Araç çizikleri nasıl gider

araç çizik Herkes sürprizleri sever elbet fakat konu araba olduğunda iş başkalaşır. Kimse gözü gibi baktığı arabasında bir çizik dahi görmek istemez. Fakat bazen çizikler oluşturabilecek görünmez kazalar olabiliyor. Bu kazalar bazen dikkatsiz sürücülerden, bazen mahallenin yaramaz çocuklarından, yağmurdan, doludan, ağaç dalından meydana gelebiliyor.

Bu yazımızda bu ufak kazalara karşı neler yapabileceğimizi ele aldık.

Araç Çiziğini Gidermenin Yolları

Öncelikle çiziğin tek bir yerde mi yoksa birkaç yerde mi olduğunu saptamak amaçlı araç yıkanmalı. Yıkanmasının bir diğer sebebi ise kirli bir araçta çizik tamiri yapılmak istenirken daha fazla çiziğe sebep olunabileceği içindir. Temizlendikten sonra çiziğin olduğu yer ve çevresi kontrol edilmelidir.

Araç çizik sayısı saptandıktan sonra çiziğin derinliği belirlenir. Araçlarda genellikle dört kat boya vardır çiziğin hangi katmanda olduğuysa onarılabilirlik açısından önemlidir. Eğer bir veya ikinci katmanda oluşan bir çizikse rahatlıkla onarma işlemini yapabilirsiniz. Çizik daha derin ise muhakkak tamircinin yolunu tutmalısınız.

Çiziğin derinliğini ölçmek için tırnağınızı çiziğin içinde gezdirmelisiniz. Eğer tırnağımızın büyük bir bölümü çiziğin içine girmiyor ve tırnağınıza çatlak ya da kırık oluşmuyorsa bu, birinci veya ikinci derece çiziktir.

Hafif çiziklerde aracın renginde araç çizik kalemi kullanılabilir. Kalemi kullanırken çizik dışına taşırmamaya dikkat etmelisiniz. Taşma durumunda kalem, boya üzerinde leke bırakır.

Biraz daha derine inmiş çiziklerde pasta cila uygulanır. Pasta cila makinesini en düşük ayarda çalıştırıp cilayı 15 saniye boyunca çizik oluşan yüzeye yaymalısınız. Daha sonra hızı artırıp cila makinesini öne arkaya, sağa sola gezdirerek cilalama işlemini uygulayabilirsiniz. İşlem sırasında araç yüzeyinin çok ısınmamasına dikkat etmelisiniz.

Orta veya daha derin çiziklerde ise çizilen yüzeyin öncelikle zımparalanması gerekir. Zımparalama sonucunda çizik yerinin ve çevresindeki boyanın derinlik oranı eşitlenir.

Dikkat!

Pasta cila yapma ve zımparalama olayını ilk defa deneyeceksiniz yapmayın. Aracınızı profesyonel birinin ellerine bırakın.

Her araç çizdiğinde pasta cilaya başvurulması aracın boyasındaki verniği azaltacağından en ufak bir yağmurda, bir dal çarpmasında bile araçta çizikler oluşabilir.

Aracınızı güvenmediğiniz yerlerde ve çok fazla yık attırmayın! Kullanılan malzemelerle ve suyun çok temas etmesiyle aracınızda küçük ama sinir bozucu çizikler oluşabilir.

Araç Çizik Giderme Fiyatları

Araç çizik tamirinin fiyatı parça başına, aracın rengine, orijinal boyasına ve çiziklerin yerine göre değişir. Ortalama fiyat 100-200 TL arasındadır.

Fakat araç çizikleri çok farklı yerlerdeyse tamir sonucu aracın boyasında ton farkları oluşabilir. Bunun için profesyonel bir araç servisinde çizik tamiri yaptırmanız ve sonra ton farklarını kapattırmanız iyi olacaktır.

Sigara İçerken Sigaranın Zararları Nasıl Azaltılır