Anne Ve Baba Sevgisinin Iq Üzerindeki Olumlu Etkisi

Anne Ve Baba Sevgisinin Iq Üzerindeki Olumlu Etkisi

 

Anne ve babanın ıq seviyesin önemi

Anne babalar çocuklarını genellikle “utangaçtır, kendini sevdirmez; size, kendini öptürmez” olarak tanımlarlar, çocukların sosyal çevreleriyle ilişki kurmasına mani olurlar. Bunları yapmak yerine çocuğu cesaretlendirmek daha iyidir. Bunlar, çocuğun zekasında ve sosyal çevresinde olumlu etki yapacaktır. Çocuklar ilk 2-3 yıl ailelerini rol model alarak gelişimlerini sürdürürler; 4 yaşından sonraysa toplumsal tarafları ortaya çıkar, toplumu tanımaya başlarlar. Kardeşleri varsa kardeşleriyle, yoksa çevresindeki yaşıtlarıyla etkileşimlerinde denetimin kendilerinde olmasını isterler. Bu dönem girişken olma duygularının ön plana çıktığı dönemdir. Çocukların doyurulmaz bir enerji ve merak, etkinlik istekleri oldukça artmaktadır. Ebeveynlerin evdeki disiplinle birlikte yarattıkları girişkenliğe de fırsat tanımaları, deneme ve yanılmalara olanak sağlamaları, çocuğun girişkenlik duygusu gelişimini de katkı yapar. Çocuğun diğer ailelerin çocuklarıyla zaman geçirmesi, onları tanıması, kuralların uygulanmasını görmesi, çocuğun toplumsal dünyayla ilgili deneyimlerinin pekişmesine neden olur. Bu pekişmeler, çocuğun zihinsel becerilerini de sınamasına imkan sağlayacaktır. Ailelerin fazlasıyla kısıtlayıcı, denetleyici olmaları, çocuğun ileriki dönemlerinde pasif, güvensiz ve çekingen bir kişiliğinin oluşmasına sebep olabilir. Ailelerin bu davranışlarından uzak durmalarında fayda olacaktır.

Zeka gelişimine yönelik uygulamalara bakalım;

  • Çocuğun bulunduğu mekanı zenginleştirecek objelerle çevirin. Kitaplarla, Müzik CD’leri, eğitici ahşap materyaller gibi. Bunları çocuğunuzun odasında güzel bir düzenlemeyle tutunuz.
  • Çocuğunuzu 3 yaşına kadar televizyondan uzak tutunuz. Çocuklarınızla oyunlar oynamaya çalışın. Erken evrelerde oynanan oyunlar, bebeğin zeka gelişimine bir katkı sağlayacaktır.
  • Bebeklerin ilk 6 ayları önemlidir. Bu zaman aralığında bebek seslere, şekillere ve renklere duyarlı olurlar. Asılan, salladığında ve dokunulduğunda ses çıkaran, rahatça tutulabilen çıngırak tarzı oyuncakları bulundurmaya çalışın. 12 aya kadar, ipinden çekince gelen tekerlekli oyuncakları, bebekleri, topları kullanın. 12-18 ay arasıysa, atıp fırlatmaya dayanıklı tahta, metal, kumaş malzemelerden yapılan oyuncaklar kullanın. 18-24 ay arasıysa, hayvan figürleri içeren oyuncaklar, parmak kuklaları kullanın. İlerleyen yaşlara göre bisiklete binmesini, yaşına uygun logolarla, yap-bozlarla ve oyun hamurları kullanarak oyunlar oynamasını sağlayınız.
  • Resimlerle çalışmalar yapılmalıdır. Resimli kitaplardan hikaye anlattırmaya özen gösterin. Resimler arasında ki farklılıkları bulma oyunları oynayınız. Hikaye tamamlama gibi bilişsel becerilerle, çocuğun hayal dünyasını besleyin.
  • Çocuğun yaşına ve zekasına uygun, öğrenme yetilerine göre uygun aktiviteler bulun.
  • Çocuğunuzun merakından, size sorduğu küçük soruları yanıtlamaktan sıkılmayın. Burada sorulara sıkılmadan cevaplamaya özen gösteriniz. Çocuğun doyurulan merakı sayesinde öğrenme isteği de artacaktır ve yeni şeyler öğrenmeye çalışacaktır. Çocuğunuzla konuşun ve o konuşurken gerçekten dinlediğinizi hissettirin. Bu da çocuğunuz üzerinde olumlu yönde etki edecektir.
  • Çocuğunuz, sizi rol model alacaktır. Ondan yapmasını istediğiniz davranışları veya şeyleri öncelikle sizler yaparak öncülük edin. Mesela; spor yaparak, kitaplar okuyarak, sanatsal etkinliklere katılarak, onu bu aktivitelere yönlendirmeye çalışın. Çocuğunuzun bu konulara yönelmesi için gerekli destekleri gösteriniz.

Çocuğun IQ’sunu Arttırmak İçin Şunları Göz Önünde Tutunuz

Üstün Zekalılar Eğitim Enstitüsü yetkililerinin çocukların zeka gelişimine destek olmak ve IQ seviyelerini arttırmada yardımcı olmaları için ebeveynlere şunları yapmalarını tavsiye ediyor;

 • Hamilelik döneminde çocukla iletişimde olunmalıdır. Anne ve baba, bebekle konuşmalı, müzik dinleterek onu rahatlatmalıdır.
 • Annenin alacağı yabancı bir dil eğitiminin, çocuğun gelişimine katkı sağlayacağı görülür. Yabancı dille ilgili cümleler, RNA’lar yoluyla bebeğe de geçecektir. Bebeğin anneden aldıklarının %70’e yakınına yatkın bir şekilde doğduğu gözlemlenmiştir.
 • Hamile annenin, bebeğin zeka gelişimine katkı için yağlı somon balığı yemesi de etkili olacaktır. Somon balıklarında zengin içerik olarak bulunan omega 3 maddesi olduğundan, bebeğin zeka gelişimine yardımcı olacaktır.
 • Bebeklik veya çocukluk döneminde, annenin tükettiği omega 3 sayesinde, zeka gelişimine katkı sağlayacaktır. Büyüdüğünde de çocuk günde bir tane tüketebilir.
 • Kuru üzüm ve ceviz tüketiminin, çocukluk döneminde yapılması gerekir. Beyne gereken ekmek olmayacaktır, burada etkili olan glikoz ve şeker olacaktır. Beynin ihtiyacı olan glikoz ve şekeri yeteri miktarda sağlamalısınız.
 • Hamilelikte veya çocukluk dönemlerinde, onları uyaracak aktiviteler olmalıdır. Mesela; gezilere çıkılması, lunaparklarda bulunmak gibi.
 • Sevgi olmazsa olmazdır. Sevginizi mutlaka her zaman göstermelisiniz. Bebeklik döneminde, bunu masaj yoluyla yapabilirsiniz, bu da zeka gelişiminde etkili olacaktır.
 • Bebeğin ve çocuğun gelişiminde oyun oynamanın yeri ayrıdır ve buna özen göstermelisiniz. Çocuğun iletişim kurması oyun yoluyla gerçekleşmektedir.
 • Oyuncaklar çocuğun dış dünyayla yakınlaşması için birer araçtır. Seçtiğiniz oyuncakların işlevselliğine özen gösterin, ahşap oyuncaklara mutlaka yer veriniz. Fonksiyonel olarak değişik oyuncaklara yer vermeye özen gösteriniz.
 • Çocukluk dönemlerinde zeka gelişimine destek için ezberden faydalanın. Örneğin; şarkı sözlerinden, şiirlerden ve benzeri şeylerden faydalanın, çocuğu bunları ezberlemeye teşvik edin.
 • Çocukların gelişimlerinin 6 ayda bir, gelişimsel bir uzman tarafından gözetilmesi gerekir.
 • Çocuğun 3 yaşına kadar olan yaşamında, tüm ihtiyaçlarında anne-baba tarafından karşılanmalı. Dadı tutulmuşsa, sürekli aynı dadıyla devam edilmeli ve bu süreçte ev değiştirilmemelidir.
 • Çocuğun dil gelişimi süreci 4 yaşından itibarendir, 4 yaşından önce yabancı dil öğretilmemelidir. Burada yabancı dadı tutulması da başka bir hata olacaktır. 4 ila 6 yaş arasındaki çocukların ancak 2 dil öğrenebildiği görülmüştür.
 • Anaokulu seçimi de, zeka gelişimine olumlu veya olumsuz etki yapabilir. İyi bir anaokulu seçiminde özen gösteriniz. Mahalle arası ana okullarından ziyade, nitelikli ve eğitim kadrosu oturmuş ve kendini ispatlamış eğitim kurumlarını tercih edebilirsiniz.

bir önceki makalemizi okumayı unutmayınız.

Sigara İçerken Sigaranın Zararları Nasıl Azaltılır