Ankara Kart Nedir?

Ankara Kart Nereden alınır

Toplu taşıma kullanıyorsanız eğer, Ankara kart sizin için doğru bir seçim olacaktır. Hem ekonomik hem de pratik olması nedeniyle son dönemde çok fazla tercih edilmeye başlamıştır. Ankara’da yaşayanlar açısından farklı alternatifleri ya da tarife seçenekleri bulunur. EGO genel müdürlüğü tarafından hazırlanmasının yanı sıra, kart okuma cihazı olan tüm toplu taşıma araçlarında geçerlidir.

Ankara Kart Ne İşe Yarar?

Şehir içerisinde her gün düzenli olarak işe ya da okula gidiyorsanız eğer, belirtilen kart son derece indirimlidir. Ankara kart nedir diye merak ediyorsanız, hızlı bir ulaşım yöntemidir. Şahsı araçları olmayan ve ulaşım için otobüs tercih edenler açısından doğru bir seçim olacaktır.

  • Tek geçişlik manyetik bilet olarak da bilinir ve kişiye özel çıkartılabilir.
  • Sürekli yanınızda taşımanıza yardımcı olmak adına boyutları hem küçük hem de kullanışlıdır.
  • Online işlem yapma fırsatı sunulduğundan dolayı internet üzerinden kartınıza para yükleyebilirsiniz.

Ankara Kart Nasıl Alınır?

Kartı almak istiyorsanız, işlem merkezlerini, resmi bayileri ya da smartbanko cihazları kullanabilirsiniz. Talebiniz en kısa süre içerisinde onaylanır ve adınıza özel kartınız çıkarılır. Böylelikle tüm toplu taşıma araçlarında ve genellikle otobüslerde kullanmaya başlama şansınız vardır. Özellikle öğrenciler ya da düzenli çalışanlar açısından doğru bir seçimdir. Yukarıda belirtilenler dışında kartı üye iş yerleri üzerinden de temin etme seçeneğiniz bulunur.

Ankara Kart Ekonomik Mi?

Evet, ekonomik olmasının yanı sıra vatandaşlar adına birbirinden farklı tarifeleri vardır. Ankara kart tarifeler, gidilecek mesafeye göre belirlenir. Tam biletlerin aktarma ücretleri 1.60 TL, indirimli aktarma ise 0.60 TL olarak karşımıza çıkar. Fiyatlar yıl içerisinde değişiklik gösterebilir. Vize işlemlerine dikkat: Kartın kullanım süresinin dolmaması ve herhangi bir sorun yaşanmaması adına belirli aralıklarla vizesi yaptırılmalıdır. Öğrencilerin her yıl vize işlemlerini resmi internet sitesi üzerinden gerçekleştirmelerine izin verilir. Öğretmenlerin vize ücreti yıllık 60 TL olarak belirlenmiştir. 65 yaş üzerindeki vatandaşların ise vizeleri otomatik olarak yapılır.

Farklı Ankara Kart Çeşitleri

Talebe göre birbirinden farklı kart çeşitleri hazırlanmıştır. Bu aşamada bütçenize ya da konumunuza uygun seçimler yapmanız daha ekonomik ulaşım sağlayabilmeniz açısından önem taşır. Tam, indirimli, serbest ve kullan-at olmak üzere birbirinden farklı alternatifler bulunur. İndirimli karttan yalnızca öğrencilerin yararlanmasına izin verilir. Kullan-at tek seferlik binişler için hazırlanmıştır. Serbest kart ise belediye mensubu, sarı basın kartı olanlar, gazi eşi ya da yakını olanlar için verilir.

Ankara Kart Nasıl Kullanılmalı?

Ürüne ya da karta bir zarar gelmemesi adına doğrudan güneş gören bir yerde bırakmamak faydalı olacaktır. Onun dışında elektro manyetik alanlardan etkilenmediğinden dolayı sorun yaşanmaz.

  • Temizlemek adına çok ıslak olmayan yumuşak bir bez tercih etmeniz gerekir.
  • Herhangi bir kimyasal ya da asitli madde ile temas ettirmemek zarar görmemesi açısından faydalı olacaktır.
  • Delinmesi ya da kırılması durumunda kullanılamaz hale geleceğinden dolayı yenisini çıkarmak önemlidir.

Kılıf İle Taşımak Önemli!

Ankara kart nedir konusunda bilgi sahibi olduktan sonra, şehir içi ulaşımlarınızda rahatlıkla tercih edebilirsiniz. İnce ve küçük boyutlu olması nedeniyle kılıf tercih etmeniz kullanım ömrünün artmasına katkı sağlar. Her zaman yanınızda taşıyabildiğiniz gibi indirimli ulaşım fırsatı sunar. Başkasının indirimli kartını kullanma gibi bir şansınız yoktur. Fark edilmesi halinde cezası olduğundan dolayı dikkatli hareket etmek gerekir. Vatandaşların ulaşım sorunları yaşamaması açısından bu tür indirimli kartlar oldukça avantajlı ve aynı zamanda kullanışlı bir seçenektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir